Η Ατλέτικο «αποκαθήλωσε» τη Λίβερπουλ

00:37 | 12/03/2020

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έφερε τα πάνω-κάτω στο «Ανφιλντ» και στην παράταση πήρε την πρόκριση (2-3).

Η Λίβερπουλ βρέθηκε αγκαλιά με την πρόκριση στην παράταση, αλλά η Ατλέτικο τη σόκαρε. Αφού πρώτα ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με τον Βαϊνάλντουμ στο 43ο λεπτό, στην παράταση ανέτρεψε το αποτέλεσμα και προηγήθηκε 2-0 με τον Φιρμίνιο στο 94ο λεπτό.

Η Ατλέτικο, όμως, αντέδρασε και μέσα σε λίγα λεπτά έφερε τα πάνω-κάτω με τον Γιορέντε. Στο 97' μείωσε σε 2-1 και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους της παράτασης (μετά από λάθος του Αντριάν) ισοφάρισε 2-2 «σκοτώνοντας» ουσιαστικά κάθε ελπίδα των γηπεδούχων.

Στις καθυστερήσεις ο Μοράτα έκανε την ανατροπή, με τη Λίβερπουλ να έχει χάσει κάθε ελπίδα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-3. Η Ατλέτικο πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League.