Η κορυφή... ζάλισε την Λυών

09:18 | 17/12/2020

Λίγες μέρες μετά τη μεγάλη νίκη της στο ντέρμπι με την Παρί, οι «λιονέ» παραχώρησαν ισοπαλία 2-2 στη Μπρεστ, δεχομένοι το γκολ της ισοφάρισης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τη... γκέλα της Λιόν εκμεταλλεύτηκε η Παρί Σεν Ζερμέν που νίκησε εύκολα με 2-0 τη Λοριάν (με τέρματα των Εμπαπέ και Κίαν) κι ανέβηκε στη 2η θέση, ούσα ένα βαθμό πίσω απ' τη Λιλ, ενώ η Ρεν με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε την αποβολή της Μαρσέιγ (36' Γκουαγιέ) κι έκανε την ανατροπή, βάζοντας «στοπ» στο αήττητο σερί της ομάδας της Μασσαλίας.

Νωρίτερα η Λιλ συνέχισε την εφετινή, εξαιρετική πορεία της στο πρωτάθλημα Γαλλίας και με την τρίτη σερί νίκη της -αυτή τη φορά εκτός έδρας επί της Ντιζόν με 2-0 (χάρις στα γκολ των Γιαζίτσι και Γουεά) έμεινε στην κορυφή.

Σπουδαίο «διπλό» που της έδωσε βαθιά βαθμολογική... ανάσα πήρε η Στρασμπούρ στην έδρα της Ανζέ, ενώ με εκτός έδρας νίκες έφυγαν και οι Μετς (2-0 τη Μονπελιέ), Νις (2-0 τη Νιμ). Η ομάδα της Νίκαιας μάλιστα, έφτασε στο «τρίποντο» με δύο γκολ στο φινάλε του αγώνα, αν και βρέθηκε να παίζει με δέκα παίκτες από το 57' μετά από αποβολή του Σναϊντερλίν (2η κίτρινη).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 15ης αγωνιστικής στη Ligue1:

• Ανζέ-Στρασμπούρ 0-2 (77' Ντιαλό, 90'+1' Αζορκέ)
  • Ντιζόν-Λιλ 0-2 (19' Γιαζίτσι, 90'+3' Γουεά)
  • Μονπελιέ-Μετς 0-2 (50' πέν. Λεγιά, 90'+1' Μαϊγκά)
  • Νιμ-Νις 0-2 (85' Εντογιέ, 90'+4' Μορίς)
  • Ρεμς-Ναντ 3-2 (68' Τουρέ, 72' Ντιά, 74' Καφάρο - 18' Παλοΐ, 79' Μπλα)
  • Μπορντό-Σεντ Ετιέν 1-2 (24' Χουάνγκ - 15' Νορντίν, 75' Νεγιού)
  • Λιόν-Μπρεστ 2-2 (69' πέν. Ντεπάι, 81' Κορνέ - 39' αυτ. Λόπες, 90'+2' πέν. Φαβρ)
  • Μονακό-Λανς 0-3 (1' Σιλά, 33' Μπανζά, 39' Κακουτά)
  • Παρί Σεν Ζερμέν-Λοριάν 2-0 (51' πέν. Εμπαπέ, 61' Κίαν)
  • Ρεν-Μαρσέιγ 2-1 (63' Τραορέ, 83' Χουνού - 24' Γκουαγιέ)