​Η Μάντσεστερ Σίτι απέκλεισε με «τεσσάρα» την Τσέλσι

21:00 | 08/01/2023

Σε «περίπατο» μετέτρεψε η Μάντσεστερ Σίτι το ντέρμπι με την Τσέλσι, στο πλαίσιο της φάσης των «64» του Κυπέλλου Αγγλίας, παίρνοντας εύκολα την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης με 4-0.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο και πολύ γρήγορα εξασφάλισε την πρόκριση, προηγούμενη μέσα σε 15 λεπτά με 3-0 με τα γκολ των Μαχρέζ (23'), Αλβαρεζ (30' πεν.) και Φόντεν (38'). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μαχρέζ με πέναλτι στο 85ο λεπτό.

Η μεγάλη έκπληξη έγινε στο Μπέρμιγχαμ με τη Στίβενεϊτζ να επικρατεί, με ανατροπή, μάλιστα με 2-1 μέσα στην έδρα της Αστον Βίλα και να την αποκλείει από τη συνέχεια της διοργάνωσης.