Η... Ρώμη έδωσε προβάδισμα τίτλου στην Γιουβέντους

08:37 | 04/03/2018

Τεράστιο διπλό της Ρόμα (4-2) στη Νάπολι - πέρασε από το ''Ολίμπικο'' η Γιουβέντους (1-0)

Ιδιαίτερα κομβική αγωνιστική η 27η αγωνιστική στην Ιταλία. Η Νάπολι ηττήθηκε με 4-2 στην έδρα της από την Ρόμα ενώ παράλληλα η Γιουβέντους επικράτησε με 1-0 της Λάτσιο. Πλέον η ομάδα του Σάρι βρίσκεται μόλις έναν βαθμό πάνω από την Γιουβέντους (79-78) με την ''Μεγάλη Κυρία'' να έχει ένα ματς λιγότερο.

Η Νάπολι προηγήθηκε με 1-0 μόλις στο 6' με τον Ινσίνιε, όμως η Ρόμα τόχι μόνο ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα με τον Ουντέρ, αλλά πήρε και προβάδισμα στο 26` με τον Τζέκο. Ο ίδιος παίκτης στο 73` έκανε το 3-1 για την Ρόμα, η οποία στο 79` έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, με το τέρμα του Περότι. Η Νάπολι μείωσε σε 4-2 στο 92'  με το τέρμα του Μέρτενς.

• Στο... 93' η Γιουβέντους

Από την άλλη, η "Μεγάλη Κυρία" επικράτησε με γκολ στο... 93', εκτός έδρας με 1-0 της Λάτσιο για την 27η αγωνιστική της Serie A. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης πέτυχε ο Ντιμπαλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πλέον η "Γιούβε" μετράει 10 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα.