H Τότεναμ έβαλε «φωτιά» στο Αγγλικό πρωτάθλημα

08:43 | 20/02/2022

Οι «πετεινοί» πέρασαν νικηφόρα με 3-2 από την έδρα των «πολιτών», για την 26η αγωνιστική, προσφέροντας απλόχερα «δώρο» στη Λίβερουλ, καθώς η διαφορά της από την κορυφή μειώθηκε στους 6 βαθμούς, έχοντας μάλιστα έναν αγώνα λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τη Μάντσεστερ Σίτι, όταν στο 4΄ προηγήθηκαν με τον Κουλουσέφσκι, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 33΄ με τον Γκουντογκάν. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κέιν έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ τους «πετεινούς» (59΄), οι οποίοι ήλεγξαν το ρυθμό του αγώνα και όδευαν εκ του ασφαλούς προς το «τρίποντο» μέχρι το 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μαχρέζ με πέναλτι έφερε και πάλι την ισοπαλία στο ματς (2-2).

Ο αρχηγός της Εθνικής Αγγλίας, πάντως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 95΄, μετά από ασίστ Κουλουσέφσκι, διαμόρφωσε το τελικό 2-3, δίνοντας τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών της ομάδας του.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία:

• Γουέστ Χαμ-Νιούκαστλ 1-1 (32' Ντόουσον-45' Γουίλοκ)
  • Άρσεναλ-Μπρέντφορντ 2-1 (48' Ρόου, 79' Σακά-90'+' Νόργκααρντ)
  • Άστον Βίλα-Γουότφορντ 0-1 (78' Ντένις)
  • Μπράιτον-Μπέρνλι 0-3 (21' Βέγκχορστ, 40' Μπράουνχιλ, 69' Λένον)
  • Κρίσταλ Πάλας-Τσέλσι 0-1 (89' Ζίγιεχ)
  • Λίβερπουλ-Νόριτς 3-1 (64' Μανέ, 67' Σαλάχ, 81' Ντίαζ)
  • Σαουθάμπτον-Έβερτον 2-0 (52' Αρμστρονγκ, 84' Λονγκ)
  • Μάντσεστερ Σίτι-Τότεναμ 2-3 (33' Γκουντογκάν, 90+2' πεν. Μαχρέζ - 4΄ Κουλουσέφσκι, 59' , 90+5' Κέιν)