Ήττα για ΑΕΚ και Προμηθέα στην Ευρώπη

08:27 | 26/10/2022

​Η ΑΕΚ ξέχασε στα... αποδυτήρια τη «γεμάτη» εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, «κόλλησε» στην αντίπαλη άμυνα στην τρίτη περίοδο και υπέστη τη δεύτερη ήττα της στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League και πρώτη ευρωπαϊκή στο «σπίτι» της.

Η Ένωση ηττήθηκε 66-73 από την Τέλεκομ Βόννης στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, για την 3η αγωνιστική, με την γερμανική ομάδα να βελτιώνει το ρεκόρ της σε 2-1 και να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, «σπάζοντας» την τετραπλή ισοβαθμία.

Με 20 πόντους ο Γιάνις Στρέλνιεκς (αποχώρησε με τραυματισμό στα 58΄΄ για τη λήξη) οδήγησε την επίθεση της ΑΕΚ, η οποία είχε ξεφύγει στο 14΄ με 17 πόντους (29-12), αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε... Από την Τέλεκομ Βόννης «έλαμψε» ο Τι Τζέι Σορτς με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73

Η ΑΕΚ πήρε ώθηση στην επίθεση μέσα από τη «δεμένη» άμυνά της, κράτησε στους 12 πόντους τους Γερμανούς στην πρώτη περίοδο (16-12 στο 10΄), ενώ με τον Στρέλνιεκς να μην μπορεί να αναχαιτιστεί από τους αντιπάλους στη δεύτερη, εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (29-12) στο 14΄ και πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (36-23).

Στην τρίτη περίοδο, πάντως, οι ρόλοι αντιστράφηκαν... Η ΑΕΚ έχασε την παραγωγικότητα της και με την Τέλεκομ Βόννης να βρίσκει ρυθμό από τα 6.75, οι Γερμανοί όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά, αλλά στο 30΄ βρέθηκαν στο +6 (46-52), έχοντας ολοκληρώσει την ανατροπή. Με την Ένωση να τα... έχει με την αστοχία της, οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν στις επιθετικές εμπνεύσεις του Σορτς, με τον τελευταίο να έχει την απάντηση σε κάθε προσπάθεια ανατροπής της ΑΕΚ και να οδηγεί την Τέλεκομ Βόννης στο «διπλό».

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γλίσιτς, Γιλμάζ, Μάτεγεκ
ΑΕΚ (Καντζούρης):
Φρέιζιερ, ΜακΓκριφ 8, Μίτσελ 14, Παπαδάκης 1, Γουίλιαμς 10 (2), Κόναρης 3 (1), Μάντσεν 3, Περσίδης, Πετρόπουλος 2, Στρέλνιεκς 20 (4), Ξανθόπουλος 5 (1).

ΤΕΛΕΚΟΜ ΒΟΝΝΗΣ (Ίσαλο): Ντιλέινι 11 (1), Ερέρα 2, Μόργκαν 14 (4), Σορτς 26 (3), Γουόρντ 3, Μπανγκαλά, Κράτζερ 6, Μάλκολμ 4, Τάντα 3 (1), Γουίλιαμς 4 (1).

«Λύγισε» στην παράταση ο Προμηθέας

Στο Μαυροβούνιο διεκόπη το αήττητο σερί του Προμηθέα Πατρών στον Β' όμιλο του EuroCup. Οι Αχαιοί «έπεσαν» στην παράταση (81-81κ.α.) με το τελικό 89-95, απέναντι στην Μπούντουτσνοστ, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης, με τους γηπεδούχους να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 2-1.

Από τον Προμηθέα των 15 λαθών, των 9/31 τριποντων και της χαμένης μάχης των ριμπάουντ (35 έναντι 43), ξεχώρισε ο Τζόι Γιάνγκ με 20 πόντους, ενώ κορυφαίος των νικητών ήταν ο Φιλ Μπουθ με 18.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 50-35, 69-52, 81-81κ.α., 95-89 παρ.

Μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (26-23), ο Προμηθέας έχασε τη συνοχή του, η επίθεση του έγινε... προβληματική, απόρροια της αμυντικής προσπάθειας των γηπεδούχων και στο 20΄ έχασε την επαφή με την Μπούντουτσνοστ, η οποία πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +15 (50-35).

Η αναποτελεσματική εικόνα του Προμηθέα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους Αχαιούς να μην μπορούν να... αναπνεύσουν από τη διάρκεια των γηπεδούχων στην άμυνα και στο 27΄ να βρίσκονται στο -20 (67-47 στο 27'). Ωστόσο, ο Προμηθέας μάζεψε τα κομμάτια του και στον... επίλογο της αναμέτρησης απάντησε με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 29-12, γράφοντας το 81-81 και στέλνοντας το ματς στην παράταση. Καταλυτική σε αυτό το διάστημα η ευστοχία του Προμηθέα από τα 6.75.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, πάντως, ο Προμηθέας έχασε και πάλι την αμυντική διάρκεια του, με τους γηπεδούχους να απαντούν με δικό τους επιμέρους σκορ 14-8 και να φτάνουν στη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μόγκουλκοτς, Τεπενιέρ, Μπαένα

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Γιοβάνοβιτς): Ρέινολντς 10 (2), Μπελ - Χέινς 16, Άτιτς 4, Μπουθ 18 (2), Καμπά 14, Λάζιτς, Γουάιτ 8, Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 7, Ντρόμπνιακ 4, Πόποβιτς 8, Καμένιας 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Κάουαν 15 (2), Ντάνγκουμπιτς, Γιανγκ 20 (1), Κοντίτ 2, Τσαϊρέλης 5, Μουράτος 8, Γκίκας 11 (3), Κακλαμανάκης 10, Σίμπσον 7 (1), Κουλμπόκα 11 (2).