Ήττα στις λεπτομέρειες για τα κορίτσια του Ηροδότου

15:13 | 01/08/2020

Έχασε με 43-51 από την ΕΚ Καβάλας

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι με ανατροπές ο Ηρόδοτος πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να «κλέψει» τη νίκη της Καβάλας, η όποια αύριο (2/8) θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο απέναντι στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τις τυπικά γηπεδούχε να πανηγυρίζουν με 51-43, όμως το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν είναι ενδεικτικό για την ομάδα της Κρήτης καθώς κατάφερε στην τελευταία περίοδο να διεκδικήσει ένα θεωρητικά χαμένο ματς κάνοντας το ντερμπι (44-40). Στο 35ο λεπτό όμως ο Ηρόδοτος έμεινε από δυνάμεις και τύχη καθώς παρουσιάστηκε αρκετά άστοχος και έτσι γνώρισε την δεύτερη του ήττα στα τελικά του πανελληνίου πρωταθλήματος Κορασίδων.

Πλέον, η κρητική ομάδα θα αγωνιστεί αύριο (02/08) απέναντι στον Παναθηναϊκό για την 4η θέση στο Final 6 ενώ η Καβάλα θα αγωνιστεί για τα μετάλλια.

ΚΑΒΑΛΑ-ΗΡΟΔΟΤΟΣ 51-43

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 35-22, 44-27, 51-43