Ισοπαλία σαν ήττα για τον Εργοτέλη

Betsson Super League 2

Ο Εργοτέλης παρά το γεγονός ότι ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, ότι βρέθηκε από το 57' με παίκτη παραπάνω, δεν κατάφερε να κερδίσει (1-1) τον Διαγόρα στη Ρόδο για την 19η αγωνιστική της Superleague 2

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα, οι παίκτες του Ταουσιάνη μπήκαν στο ματς λες και ήθελαν να δώσουν απαντήσεις για τις πέντε σερί ήττες. Όμως η ενέργεια τους κράτησε μόνο για 45 λεπτά και παρά το γεγονός ότι από το 57' έπαιζε με παίκτη παραπάνω, έμεινε στο 1-1 και δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κλασσική ευκαιρία μπροστά από το τέρμα του Τσέλιου

Πιο απειλητικός και ορεξάτος στο πρώτο 30λεπτο του αγώνα ο Εργοτέλης, μετουσίωσε την υπεροχή με το πολύ όμορφο γκολ του Μανουσάκη από μακριά στο 13'. Στη συνέχεια οπίεζε για 2ο γκολ με επιθέσεις κυρίως από τα αριστερά, είχε τους Κόνραντ - Κωστανάσιο και Μανουσάκη σε καλή μέρα ενώ ο Τσέλιος μοίραζε με ακρίβεια. Δεν απειλήθηκε σοβαρά στο πρώτο μερος η κρητική ομάδα, δημιουργούσε συνεχώς φάσεις και μάλλον το 0-1 την αδικούσε.

Στην επανάληψη, είδαμε ένα άλλο παιχνίδι. Ο Διαγόρας μπήκε με δύο αλλαγές και διάθεση να γίνει πιο επιθετικός. Προσπάθησε να σηκώσει την μπάλα όπου αισθάνεται καλύτερα, προβληματίζοντας τον Εργοτέλη και μέσα από τέτοια φάση ήρθε το γκολ. Στο 53' οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν μετά από πολύ όμορφη προσπάθεια και εκτέλεση του ενός από τους δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, του Κονέ με σουτ εντός περιοχής. Στο 57' άλλαξαν οι ισορροπίες καθώς ο Κωστούλας δέχτηκε 2η κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Τσέλιο, αποβλήθηκε και έτσι ο Εργοτέλης απέκτησε ένα σημαντικό πλεονέκτημα. Ο Ταουσιάνης στη συνέχεια έκανε αλλαγές, έβαλε το παιχνίδι τον Μπουρσέλη, λίγο αργότερα τους Μπότε και Κούατενγκ όμως οι ''κιτρινόμαυροι'' δεν μπορούσαν να βρουν τον ρυθμό του πρώτου μέρους.

Οι παίκτες της κρητικής ομάδας δεν είχαν εμπνεύσεις, με πάθος εκείνοι του Διαγόρα κρατούσαν το 1-1 και ο χρόνος κυλούσε εις βάρος του Εργοτέλη. Χωρίς πολύ καθαρό χρόνο μετά το 75', με τραυματισμούς, αψιμαχίες και συνεχείς διακοπές, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν μέχρι το φινάλε και έτσι το ματς ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό αλλά τους παίκτες του Ταουσιάνη να είναι οι ''χαμένοι'' του ματς.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Ποζατζίδης, Κατσούρι (Μπότε 67') Πέϊος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (Κούατενγκ 67') Κωστανάσιος (Μπουρσέλης 56'), Μανουσάκης, Κόνραντ (83' Πατρινός)

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κάκκο (Μανωλάκης 60') Λινάρδος (85' Πατρινός), Σεληνιωτάκης (Σμυρλής 46') Κοντοχρήστος, Μασούρας, Μπαστακός, Κωστούλας (Αθανασίου 60'), Αλάεζ (Κονέ 46'), Ντοριβάλ