Ισοπαλίες για ΟΦΙ και Επισκοπή, βαριά ήττα για τον Ηρόδοτο

17:06 | 02/04/2023

Τι έγινε στα κυριακάτικα ματς του β' ομίλου της Super League 2.

Η κατρακύλα του Ηροδότου συνεχίζεται, αφού δεν μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο στον Απόλλωνα Σμύρνης, για την 17η αγωνιστική του Β' ομίλου. Η Κρητική ομάδα που βρίσκεται σε αδιέξοδο και είναι επί της ουσίας και με τα 2 πόδια στη Γ' Εθνική, ηττήθηκε εκτός έδρας την Κυριακή με το βαρύ 5-2 από τον Απόλλωνα, προσπαθώντας να φανεί ανταγωνιστική.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία ξεκίνησε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με τον Μωραΐτη στο 25ο λεπτό και πέτυχε ένα ακόμα γκολ στο 45ο λεπτό. Ο 26χρονος φορ σκόραρε για έβδομο διαδοχικό παιχνίδι και ισοφάρισε το ρεκόρ του Ντέμη Νικολαΐδη που ήταν ο τελευταίος παίκτης με τον Απόλλωνα Σμύρνης που σκόραρε σε επτά διαδοχικά ματς από τον Ιανουάριο μέχρι τον Μάρτιο του 1996.

Ο Ηρόδοτος μείωσε σε 2-1 με τον Θεοδωράκη στο 51', όμως ο Κοροβέσης στο 54' έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στον Απόλλωνα με κεφαλιά. Ο Κερέμπιν μείωσε σε 3-2 στο 67' για τους φιλοξενούμενους, αλλά η Ελαφρά Ταξιαρχία τελείωσε το ματς στο φινάλε. Ο Χαλίμι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 4-2 στο 74', ενώ ο Μωραΐτης διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 90'.

Ο ΟΦΙ, στο ντεμπούτο του Στουρνάρα στην τεχνική ηγεσία, πήρε βαθμό από την έδρα του ΠΑΟ Ρουφ. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 24ο λεπτό χάρη στο γκολ του Νιτσάκη. Μάλιστα τρία λεπτά μετά είχαν ευκαιρία να πετύχουν ένα ακόμα γκολ, αλλά το δυνατό σουτ του Βενάρδου μέσα από την περιοχή κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Κυρίτση.

Ο ΟΦ Ιεράπετρας έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Πάτρικ Βουό στο 59ο λεπτό, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τέλος, η Επισκοπή έμεινε, εντός έδρας, στο 0-0 με την Παναχαϊκή.

Θυμίζουμε πως τα Χανιά έχουν αυτή την αγωνιστική ρεπό.