Ιστορικό κάζο για την Ατλέτικο Μαδρίτης

10:31 | 24/01/2020

​Η Ατλέτικο προηγήθηκε στην έδρα της Κουλτουράλ Λεονέσα, αλλά στο τέλος γνώρισε σοκαριστική ήττα στην παράταση (2-1) από τον σύλλογο της Segunda B’ και έμεινε νοκ-άουτ από την συνέχεια του Κόπα Ντελ Ρέι.

Η Ρεάλ δεν έκανε περίπατο, αλλά πέρασε από την Ουνιονίστας. Η Μπαρτσελόνα έπαιξε με την φωτιά, αλλά γλίτωσε την παράταση στην έδρα της Ιμπίθα με το γκολ του Γκριεζμάν στις καθυστερήσεις. Τελικά, αυτή που κάηκε ήταν η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, χωρίς ιδιαίτερο ροτέισον στη σύνθεση της, βρέθηκε προ εκπλήξεως από την Κουλτουράλ Λεονέσα στην έδρα της, γνωρίζοντας οδυνηρό αποκλεισμό από τους «16» του Κόπα Ντελ Ρέι, με 2-1 στην παράταση.

Παρά το γκολ του Κορέα στο 62’, με το οποίο έδειχνε να καθαρίζει την υπόθεση πρόκριση, η Ατλέτικο όχι μόνο δεν κράτησε το προβάδισμα αλλά ισοφαρίστηκε στο 83’ με γκολ του Καστανέδα.

Ο ενθουσιασμός των άσημων γηπεδούχων ήταν αρκετός για να οδηγήσει το ματς στον έξτρα χρόνο και ικανός να πυροδοτήσει την «βόμβα». Χάρη σε γκολ του Σέρχιο Μπενίτο, η Λεονέσα ανέτρεψε το ματς στο 108', διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος και πανηγύρισε μια από τις σπουδαιότερες στιγμές της ιστορίας της, βυθίζοντας στο καναβάτσο τους Κολτσονέρος.

Λεονέσα (Άιρα): Χεράρδ, Αϊτόρ (81' Μάρκος), Ρόδας, Τερεσίν, Καστανέδα, Μαρτίνες (92' Μαρτίν), Μόντες Άρσε, Γκουδίνο, Λούκε (71' Διόνι), Γκαλβάν (59' Καβάγια), Μπενίτο

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Αδάν, Άριας, Φελίπε, Ερμόσο, Σάντσες, Σαούλ, Γιορέντε (99' Καμέγιο), Ερέρα (46' Τομάς), Βιτόλο (60' Σάπονιτς), Κορέα (102' Ρικέλμε), Ζοάο Φέλιξ