Η Ιταλία στον τελικό!

00:48 | 07/07/2021

Νίκησε 4-2 την Ισπανία στα πέναλτι (1-1 στα 120 λεπτά) κι έκλεισε θέση για τον κυριακάτικο τελικό του Euro!

Η Ιταλία είχε την τύχη με το μέρος της, τον Ντοναρούμα να επεμβαίνει την κατάλληλη στιγμή και η «σκουάντρα ατζούρα» είναι η πρώτη φιναλίστ του μεγάλου τελικού του Euro 2020. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι επικράτησε με 4-2 στα πέναλτι της Ισπανίας (1-1 ο κανονικός αγώνας και η παράταση) και πλέον, περιμένει να μάθει τον ασντίπαλό της που θα προκύψει από την αναμέτρηση της Τετάρτης, ανάμεσα στη Δανία και στην Αγγλία.

Οι Ίβηρες ήταν ανώτεροι στα 120 λεπτά του ματς, είχαν πολλές ευκαιρίες, αλλά παρότι ο Ουνάι Σιμόν απέκρουσε το πρώτο πέναλτι του Λοκατέλι, στη συνέχεια ο κορυφαίος του ματς, Ντάνι Όλμο αστόχησε, ενώ στη συνέχεια ο Ντοναρούμα νίκησε τον Μοράτα και ο Ζορζίνιο με άψογη εκτέλεσε έστειλε την Ιταλία στον τελικό της Κυριακής (11/07).

Η ομάδα του Μαντσίνι περνά για 4η φορά στην ιστορία της σε τελικό της διοργάνωσης, έχοντας να επιδείξει μια κατάκτηση (1968) και δύο ήττες (2000 από Γαλλία, 2012 από Ισπανία).

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον (74΄ Τόλοϊ), Μπαρέλα (85΄ Λοκατέλι), Ζορζίνιο, Βεράτι (73΄ Πεσίνα), Κιέζα (107΄ Μπερναρντέσκι), Ιμόμπιλε (61΄ Μπεράρντι), Ινσίνιε (85΄ Μπελότι)

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Ζόρντι Άλμπα, Λαπόρτ, Γκαρθία (109΄ Πάου Τόρες), Αθπιλικουέτα (85΄ Γιορέντε), Κόκε (70΄ Ρόδρι), Μπουσκέτς (106΄ Τιάγκο), Πέδρι, Φεράν Τόρες (62΄ Μοράτα), Όλμο, Ογιαρθάμπαλ (70΄ Μορένο)