Κακό βράδυ για τους Μπακς, ήττα από τους Ρόκετς

08:24 | 12/12/2022

Σε μέτρια βραδύ ο Γιάννης, έχασαν τα ''ελάφια'' από τους Ρόκετς με 97-92

Στη χειρότερη φετινή του εμφάνιση, ο Γιάννης σκόραρε μόλις 16 πόντους στην ήττα από τους Ρόκετς. Τραυματίστηκε ο Κρις Μίντλετον, που έπαιξε μόλις έξι λεπτά, στον Στέφεν Σάιλας που πενθεί αφιέρωσαν το αποτέλεσμα οι νικητές.

Στη θεωρία, δεν ήταν από τα δύσκολα ματς που είχαν οι Μπακς μακριά από τη βάση τους. Στην πράξη, όμως, η μάχη με τους νεανικούς, ανταγωνιστικούς, σκληρούς και ταχύτατους Ρόκετς αποδείχθηκε πολύ ζόρικη για την παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο, που τα ξημερώματα της Δευτέρας (12/12) ηττήθηκε στο Χιούστον με 97-92 μετά από ένα πάρα πολύ κακό 48λεπτο.

Στο 19-7 το Μιλγουόκι (12-3 εντός και 7-4 εκτός έδρας), που έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τους Μπόστον Σέλτικς για την κορυφή της Ανατολικής Περιφέρειας και το καλύτερο ρεκόρ στο NBA. Ο Greek Freak δεν βρήκε χώρους, δεν βρήκε ρυθμό μετά από ένα ξέφρενο πρώτο τετράλεπτο στο ματς, είδε τον Κρις Μίντλετον να αποχωρεί με διάστρεμμα μετά από μόλις έξι λεπτά στον αγώνα και έμεινε χαμηλά στο σκοράρισμα και πάρα πολύ μακριά από τον μέσο όρο του. Μπήκε στο ματς με 31.9 και έβαλε τους μισούς (16), την ώρα που ο Χόλιντεϊ (25 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ) κι ο Πόρτις (17 πόντοι, 15 ριμπάουντ) ήταν τα μόνα δύο στηρίγματά του.

Στο 8-18 ανέβηκαν οι Ρόκετς (5-5 εντός και 3-13 εκτός έδρας), που πάλεψαν σαν αγρίμια απέναντι σε μία ανώτερου επιπέδου ομάδα, πίστεψαν στην νίκη και την πήραν με θράσος, με αθλητικότητα και με συγκλονιστικό πείσμα. Ο Τζέιλεν Γκριν με 30 πόντους και ο Κέβιν Πόρτερ με 18 ήταν οι δύο που ξεχώρισαν, σε μία πραγματικά ομαδική προσπάθεια στην άμυνα που έπνιξε τα Ελάφια. Με τον Τζον Λούκας στον πάγκο κατέβηκε η ομάδα του Χιούστον, καθώς ο head coach Στέφεν Σάιλας θρηνεί τον χαμό του πατέρα του, Πολ Σάιλας.

Επόμενος αντίπαλος των Μιλγουόκι Μπακς οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, τα ξημερώματα της Τετάρτης (02:30) στο Fiserv Forum.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 50-48, 77-74, 97-92

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ (Τζον Λούκας): Γκόρντον 9 (1), Σμιθ 6 (1/9 σουτ, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Σενγκούν 8 (4/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκριν 30 (9/15 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πόρτερ 18 (8/13 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάρτιν 10 (5/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκαρούμπα 2, Νιξ 5 (1), Ίζον, Μάθιους 5 (1), Φερνάντο 4 (6 ριμπάουντ)

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον, Αντετοκούνμπο 16 (7/15 δίποντα, 2/6 βολές, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 3 λάθη, 5 φάουλ σε 36:46), Λόπεζ 7 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Άλεν 11 (2/9 τρίποντα, 5/5 βολές), Χόλιντεϊ 25 (5/11 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πόρτις 17 (6/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάρτερ 9 (3/5 τρίποντα), Κόνατον 7 (1/6 τρίποντα), Χιλ, Νουόρα

πηγή: sport24.gr