«Κόκκινο» το ντέρμπι του... VAR και πρωταθλητής ο Ολυμπιακός

21:37 | 11/04/2021

Τρία γκολ, τρεις φάσεις που κρίθηκαν στο VAR και δίκαιη νίκη με 3-1 του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στο χορταστικό ντέρμπι του «Γ. Καραϊσκάκης». Και μαθηματικά πρωταθλήτρια η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 31' με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Μακέντα, αφού πρώτα έγινε χρήση του VAR για να καταλογιστεί. Νωρίτερα ο Ολυμπιακός είδε να του ακυρώνεται γκολ του Ελ Αραμπί από το VAR για οφσάιντ του Φορτούνη.

Πριν από την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Χασάν, ενώ ο Ελ Αραμπί είδε και πάλι να του ακυρώνεται γκολ μέσω του VAR, αυτή τη φορά για χέρι. Στο 66' ο Παναθηναϊκός έμεινε σωστά με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Πούγγουρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αγκωνιά στον Χασάν. Η ανατροπή για τον Ολυμπιακό ήρθε από τον Χασάν στο 72' με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ενώ το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Μπρουμα στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, στην τελευταία φάση του ντέρμπι, για το επιβλητικό 3-1.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός κατέκτησε και μαθηματικά το εφετινό πρωτάθλημα μόλις από την 3η αγωνιστική των πλέι οφ.