Η Λαμία και ο εγωισμός του ΟΦΗ

SMS

Ο ΟΦΗ αγωνίζεται το Σάββατο (16.00) στη Λαμία με στόχο την επιστροφή της νίκης

Για την 2η αγωνιστική των πλέι άουτ, ο ΟΦΗ αγωνίζεται στη Λαμία το Σάββατο (16.00 - Capitano.gr) με στόχο την πρώτη νίκη σε αυτή την άχαρη διαδικασία. Από την άλλη, για την Λαμία το ματς είναι σημαντικότερο βαθμολογικά, εξ ου και το κάλεσμα στους φιλάθλους και η γενικότερη αντιμετώπιση pregame της αναμέτρησης.

O κόουτς Νιόπλιας προσπαθεί να δώσει κίνητρο στους παίκτες του, σε μια αναμέτρηση με την δική της σημασία. Οι αγωνιστικές στην Superleague επιστρέφουν μετά τα διεθνή ματς, κι αυτό πιθανότατα θα κάνει καλό στους παίκτες του ΟΦΗ έπειτα από την ήττα με τον Ιωνικό και το άσχημο πρώτο ημίχρονο.

Το ματς της κανονικής περιόδου ανάμεσα στις δύο ομάδες (2-1), είναι από αυτά που έχουν κοστίσει στον ΟΦΗ και έχουν μείνει με άσχημο τρόπο στην μνήμη των παικτών. Στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής, ο Τσιλιανίδης είχε βάλει μπροστά στο σκορ τον ΟΦΗ και... ξαφνικά, μέσα σε λίγα λεπτά (82', 87'), στο τελευταίο δεκάλεπτο χάθηκαν όλα. Η ομάδα του Νιόπλια με δύο γκολ του Μανούσου έπειτα από παιδαριώδη λάθη, έχασε -στο γήπεδο που παίζει αύριο- ένα δικό του ματς και παράλληλα τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Ο Νίκος Νιόπλιας προσπαθεί να τονώσει το ηθικό των παικτών και να ''παίξει'' με τον εγωισμό των παικτών, οι οποίοι πέρα από το βαθμολογικό κίνητρο της 7ης θέσης, δεν ξεχνούν μια ανατροπή που σήμαινε πολλά, στο ίδιο γήπεδο, στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, σε μια έδρα που έχει συνήθως καλές αναμνήσεις από το 2019 και έπειτα.