Λίγος ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Τσέλσι, ήττα με 1-0

21:54 | 20/09/2018

Κατώτερος των περιστάσεων ο Δικέφαλος του Βορρά, δείτε όλα τα αποτελέσματα.

Το γρήγορο γκολ του Ουίλιαν για την Τσέλσι, μόλις στο 7ο λεπτό, δεν βρήκε απάντηση και ο ΠΑΟΚ υποχρεώθηκε στην πρώτη του ήττα, στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Europa League.

Η Τούμπα ήταν γεμάτη, αλλά η ψυχή του Δικεφάλου άδεια. Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να μπει στο κλίμα του αγώνα και η ανωτερότητα της Τσέλσι έφερε το τελικό αποτέλεσμα. Είναι χαρακτηριστικό πως η κατοχή για την λονδρέζικη ομάδα έφτασε ακόμα και το 82%(!), ενώ ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο του σουτ προς την εστία στο 83ο λεπτό (και δύο λεπτά αργότερα το πρώτο σουτ εντός περιοχής)!

Στο άλλο ματς του ομίλου, η ΜΠΑΤΕ επικράτησε εκτός έδρας της Βίντι με 2-0.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Χατσερίντι, Τόσκα, Βέρνμπλουμ, Μαουρίσιο, Σάχοβ (69' Πρίγιοβιτς), Λέο Ζαμπά (82' Μπίσεσβαρ), Πέλκας (63' Ουάρντα), Ελ Καντουρί.

Τσέλσι: Κέπα, Τζαπακόστα, Ρίντιγκερ, Κρίστενσεν, Μάρκος Αλόνσο (65' Αθπιλικουέτα), Ζορζίνιο (65' Φάμπρεγας), Kαντέ, Μπάρκλεϊ, Πέδρο, Ουίλιαν, Μοράτα (80' Ζιρού).

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων της Πέμπτης:

Βίντι-ΜΠΑΤΕ 0-2
27' Τουόμινεν, 85' Φιλιπένκο

Μαρσέιγ-Αϊντραχτ Φρ. 1-2
3' Οκάμπος / 52' Τόρο, 89' Γιόβιτς

Λάτσιο-Απόλλων Λεμεσού 2-1

Σεβίλλη Σταντάρ Λιέγης 5-1
8', 74' πεν. Μπανέγα, 41' Βάθκεθ, 49', 70' Μπεν Γεντέ / 40' Τζενεπό

Βιγιαρεάλ-Ρέιντζερς 2-2
2' Μπάκα, 69' Μορένο / 67' Άρφιλντ, 76' Λάφερτι

Μπεσίκτας Σπάρτα Σάρσμποργκ 3-1
51' Μπάμπελ, 69' Ρόκο, 82' Λενς / 90'+4' Zακαριέσεν

Ντιναμό Κιέβου-Αστάνα 2-2
11' Τσιχανκόβ, 45'+2' Χάρμας / 21' Άνιτσιτς, 90'+5' Μουρταζάγεβ

Ρεν-Γιάμπλονετς 2-1
31' Σαρ, 90' πεν. Μπεν Αρφά / 54' Τράβνικ

Ραπίντ Βιέννης-Σπαρτάκ Μόσχας 2-0
50' Μούλντουρ, 68' Μουργκ

Ακχισάρ-Κράσνονταρ 0-1
26' Κλάεσον

Γκενκ-Μάλμε 2-0
37' Τροσάρ, 71' Σαματά