LIVE: ΑΕΚ - ΟΦΗ 2-1 (Τελικό)

19:01 | 01/11/2020

Παρακολουθείστε μέσα από το Capitano.gr την εξέλιξη του αγώνα στο ΟΑΚΑ, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Superleague

*Τέλος του ματς.

*93': Ο Βάτερμαν έδιωξε το δυνατό σουτ του Μάνταλου.

*Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

*87': Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Έξω οι Στάικος και Στάρτζεον, μέσα οι Νοικοκυράκης και Στάικος.

*83': Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Γκαργκαλατζίδης στη θέση του Γιάννου.

*Ο ΟΦΗ θέλει να γίνει πιο επιθετικός, ωστόσο δεν έχει καταφέρει να προβληματίσει ιδιαίτερα την ΑΕΚ, μετά το γκολ του Σακχόφ.

*80': Αλλαγές για την ΑΕΚ. Έξω ο Λόπερ και ο Τάνκοβιτς, μέσα ο Ινσούα και ο Σβάρνας.

*76': Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Τσιντώτας έδιωξε δύσκολα το μακρινό σουτ του Λυμπεράκη.

*74': ΓΚΟΛ Ο Σάκχοφ έκανε ωραία ατομική ενέργεια και με πλασέ από αριστερά έκανε το 1-2.

*73': Ο Βάτερμαν απέκρουσε το γυριστό σουτ του Λιβάγια.

*72': Ο Τσιντώτας μπλόκαρε την σέντρα-σουτ του Σακόρ.

*Με την είσοδο του Ολλανδού, ο ΟΦΗ δείχνει ανεβασμένος.

*69': Από σέντρα του ντε Γκουζμάν, ο Γιάννου έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

*67': Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ολιβέιρα στη θέση του Ανσαριφάρντ.

*Στο δεύτερο μέρος η κατοχή είναι συντριπτικά υπέρ της ΑΕΚ.

*Ο Ολλανδός μέσος κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΟΦΗ.

*62': Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο ντε Γκουζμάν στη θέση του Μπαλογιάννη.

*61': Ο Λιβάγια σκόραρε, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε για φάουλ του Κροάτη στον Λυμπεράκη.

*Οι παίκτες του Σίμου δεν έχουν ακόμη καταφέρει να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους και μοιάζουν κουρασμένοι.

*56': Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια στη θέση του Μαχαίρα.

*54': Το φάουλ του Μπαλογιάννη πέρασε άουτ.

*52': Από τραγικό λάθος του Λυμπεράκη, ο Μαχαίρας σούταρε και ο Βάτερμαν έκανε τεράστια επέμβαση.

*Η ΑΕΚ έχει μέχρι τώρα μια ανούσια κατοχή.

*Ο ΟΦΗ πρέπει ν' αντιδράσει σωστά στην επανάληψη, καθώς μετά το 1-1 η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο.

*Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

*Τέλος του πρώτου μέρους.

*Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

*44': Δοκάρι για την ΑΕΚ! Από κεφαλιά του Μάνταλου, η Μαχαίρας έπιασε το μονοκόμματο, με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι.

*O ΟΦΗ πρέπει να είναι προσεκτικός στα τέλη του πρώτου μέρους.

*Μετά το 1-1 η ΑΕΚ έχει ανέβει.

*41': Στην εξωτερική πλευρά των διχτυών το σουτ του Ανσαριφάρντ.

*Κρίμα για τον ΟΦΗ βάσει εικόνας να μην είναι μπροστά στο σκορ.

*Οριακή η φάση της ισοφάρισης της ΑΕΚ, "σηκώνει" πολλή συζήτηση.

*Το γκολ του Ρουμάνου μετράει, μετά από χρήση VAR.

*32': Η ΑΕΚ σκόραρε με τον Νεντελτσεάρου, μετά από φάουλ του Μάνταλου, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφ σάιντ. Μιλάει με το VAR o Κουτσιαύτης.

*Δείτε το γκολ του Στάρτζεον, με το οποίο προηγείται στο ΟΑΚΑ ο ΟΦΗ.

*29': Ο Μπαλογιάννης σέντραρε, ο Γιάννου "έστρωσε" με το στήθος στον Σακόρ, που έκανε το μονοκόμματο και ο Τσιντώτας μπλόκαρε.

*Το πλάνο του ΟΦΗ δουλεύει στην εντέλεια.

*23': Ο Παουλίνιο σέντραρε, ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά και ο Βάτερμαν μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

*Η ΑΕΚ δείχνει διάθεση να γίνει πιο επιθετική στα τελευταία λεπτά, ωστόσο οι αντιδράσεις της άμυνας του ΟΦΗ είναι πολύ καλές.

*Η αμυντική λειτουργία του ΟΦΗ είναι πολύ καλή και η ΑΕΚ είναι ακίνδυνοι, μετά το πρώτο 20λεπτο.

*Μπαλογιάννης και Στάρτζεον είναι ιδιαίτερα κεφάτοι στο ξεκίνημα του ματς.

*Οι "ασπρόμαυροι" έχουν καταφέρει μέχρι τώρα να κρατήσουν τον αντίπαλο μακριά από τον Βάτερμαν.

*Ο Όμιλος διαχειρίζεται σωστά το ματς και διατηρεί την υπεροχή μετά το γκολ.

*Ιδανικότερο ξεκίνημα δε θα μπορούσε να κάνει στο ματς ο ΟΦΗ.

*6': ΓΚΟΟΛ 0-1 Από σέντρα του Μπαλογιάννη, η άμυνα δεν έδιωξε σωστά, έφτασε στον Στάρτζεον, που με ψύχραιμο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ.

*5': Ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Σε ωραία αντεπίθεση, ο Μπαλογιάννης σούταρε φαλτσαριστά και η μπάλα πέρασε άουτ.

*Η ΑΕΚ έχει την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα.

*Ξεκίνησε το ματς.

*Όλα έτοιμα για τη σέντρα στο ΟΑΚΑ.

*Πρώτη συμμετοχή στο βασικό σχήμα του ΟΦΗ για Λυμπεράκη, Βαφέα και Μπαλογιάννη.

*O ΟΦΗ προέρχεται από εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης, ενώ η ΑΕΚ επικράτησε στα Γιάννενα με το ίδιο σκορ του ΠΑΣ.

*Για ακόμη μία αναμέτρηση ο ΟΦΗ έχει πολλές απουσίες. Ο Γιώργος Σίμος δεν υπολογίζει στους Σελίμοβιτς, Νέιρα, Σολίς, Βούρο, Ναμπί, Σαρδινέρο, αλλά και στους... μόνιμους Φερέιρα, Βαζ και Τσιλιανίδη.

*Ο ΟΦΗ έχει να κερδίσει την ΑΕΚ εκτός έδρας από τον Απρίλιο του 2001. Τότε είχε προπονητή τον Γιάννη Σαμαρά και στην αρχική ενδεκάδα τον Γιώργο Σίμο. Ο Όμιλος είχε επιβληθεί 1-2 της Ένωσης, με δύο τέρματα του Κιάσσου.

* Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Κουτσιαύτης και βοηθοί είναι οι Νατσιόπουλος, Ζήρδας. Τέταρτος διαιτητής είναι ο Κουκούλας και στο VAR οι Μανούχος, Σαμοΐλης.

*Ο Βάτερμαν υπερασπίζεται την εστία των φιλοξενούμενων και στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά παίζουν οι Ουές, Βαφέας, Διαμαντής, Λυμπρεράκης και Κοροβέσης.

Στη μεσαία γραμμή θ' αγωνιστούν οι Σακόρ, Μεγιάδο, Μπαλογιάννης και Στάρτζεον και στην κορυφή ο Γιάννου.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Χνιντ, Νεντελτσεάρου, Λόπες, Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Μαχαίρας, Μάνταλος, Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Λυμπεράκης, Βαφέας, Διαμαντής, Κοροβέσης, Σακόρ, Μεγιάδο, Μπαλογιάννης, Στάρτζεον, Γιάννου.