LIVE: Εργοτέλης - Απόλλων Λάρισας 1-0 (Τελικό)

15:42 | 14/02/2020

Στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Superleague 2, ο Εργοτέλης υποδέχεται στο Παγκρήτιο (16.00) τον Απόλλωνα Σμύρνης

*Τέλος του αγώνα. Ο Εργοτέλης πήρε τη νίκη με 1-0.

*94': Σε αντεπίθεση του Εργοτέλη, ο Έφορντ σέντραρε, ο Μπαράτα πλάσαρε και ο Γκέκας απέκρουσε, με την μπάλα βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι!

*93': Ο Μπαράτα αστόχησε σε πλασέ και έχασε μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη!

*92': Ο Καλογεράκης απέκρουσε σωτήρια την "καρφωτή" κεφαλιά του Σιφναίου!

*Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

*Πιέζουν αρκετά τα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Απόλλωνα.

*Τελευταία δραματικά λεπτά στο ματς.

*85': Τρίτη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Κατσούρι στη θέση του Ροβίθη.

*Το 1-0 είναι ρευστό και το ματς στα τελευταία λεπτά έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

*81': Δεύτερη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Μποτέ στη θέση του Κοιλιάρα.

*80': Τρίτη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Λίταινας, μέσα ο Νύκταρης.

*Οι φιλοξενούμενοι έχουν την κατοχή στο δεύτερο μέρος, όμως δεν έχουν απειλήσει ιδιαίτερα τον Εργοτέλη.

*72': Οι γηπεδούχοι συνδυάστηκαν όμορφα, ο Τσέλιος σέντραρε συρτά, όμως οι αμυντικοί έδιωξαν πριν ο Ροβίθης κάνει το πλασέ από τη μικρή περιοχή.

*68': Ο Ροβίθης βρέθηκε σε καλή θέση, όμως καθυστέρησε και πλάσαρε πολύ άστοχα.

*65': Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Μπαστακός στη θέση του Τασιούλη.

*63': Ο Καλογεράκης στη σωστή θέση, μπλόκαρε του σουτ του Νούσιου.

*61': Αναγκαστική αλλαγή για τον Εργοτέλη. Έξω ο Μπουτσάκης, μέσα ο Μπαράτα.

*55': Η κοντινή προβολή του Ατέφ πέρασε άουτ.

*Οι Θεσσαλοί θέλουν να γίνουν πιο επιθετικοί στην επανάληψη.

*48': Το μακρινό σουτ του Γκουστάβο πέρασε λίγο άουτ.

*46': Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα Λάρισας. Έξω ο Μπρέμπος, μέσα ο Γκουστάβο.

*Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

* Καλύτερος ο Εργοτέλης, δεν έχει απειληθεί. Δίκαιο το 1-0 έως τώρα, θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

39ο λεπτό - μεγάλη ευκαιρία για το 2-0: Ο Ροβίθης με κεφαλιά απ' τη μικρή περιοχή δεν μπορεί να νικήσει τον Γκέκα, καθώς ο τελευταίος απέκρουσε με υπερένταση.

36ο λεπτό - ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη: Ο Εφορντ με ωραίο σουτ στην κλειστή γωνία ανοίγει το σκορ, δίνοντας δικαίως το προβάδισμα στον Εργοτέλη!

30ο λεπτό - νέα ευκαιρία για τον Εργοτέλη: Γυριστό σουτ του Τσέλιου, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

28ο λεπτό: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη, η μπάλα ψηλά άουτ.

21ο λεπτό - ευκαιρία για τον Εργοτέλη: Ο Ροβίθης έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Γκέκας έκανε εξαιρετική απόκρουση.

* Πάνω-κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά.

12ο λεπτό - ευκαιρία για τον Εργοτέλη: Ο Aτέφ έχασε αυτά που δεν χάνονται! Βγήκε μόνος απέναντι από τον γκολκίπερ του Απόλλωνα, τον πέρασε και πλάσαρε άουτ σε κενό τέρμα!

10ο λεπτό - ευκαιρία για τον Απόλλωνα Λάρισας: Ωραία επέμβαση του Καλογεράκη σε κόρνερ μετά από πλασαριστό σουτ του Λίταινα. Πρώτη φάση στο ματς, για τον Απόλλωνα.

* Χωρίς φάσεις μέχρι στιγμής το παιχνίδι. Ο Εργοτέλης έχει μία ανούσια κατοχή.

* Τίποτα το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά

* Με τις μαύρες εμφανίσεις ο Εργοτέλης.

Άρχισε η αναμέτρηση στο Παγκρήτιο.

Οι ενδεκάδες:

Εργοτέλης: Καλογεράκης, Προβυδάκης, Μαζουλούξης, Μπάτζιος, Πέϊος, Τσέλιος, Μπουτσάκης, Κοιλιάρας, Ατέφ, Ροβίθης, Έφορντ / Αναπληρωματικοί: Κατσιμήτρος, Σπίριακ, Ράμεζ, Κατσούρι, Μπότε, Μπαράτα,Μανουσάκης

Απόλλων Λάρισας: Γκέκας, Σκούπρα, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Σιφναίος, Τασιούλης, Μπρέμπος, Καρρίκι, Καρατάσιος, Λίταινας, Νούσιος/Αναπληρωματικοί: Θεολόγης, Μπιμάι, Σουλιώτης, Μπαστάκος, Γκουστάβο, Νύκταρης, Γκουντρουμπής

* Νωρίτερα, οι οργανωμένοι φίλοι του Εργοτέλη ''Alternatives'' προχώρησαν σε κάλεσμα προς τον κόσμο να στηρίξει τους «κιτρινόμαυρους» στο αποψινό ματς (16:00)

* Σημαντικό παιχνίδι στο Παγκρήτιο για την ''μάχη'' της 6αδας, 27 βαθμούς ο Απόλλων Λάρισας (6ος), 25 ο Εργοτέλης (7ος)