LIVE: ΟΦΗ - Άρης 0-1 (Τελικό)

21:00 | 11/07/2020

Παρακολουθείστε μέσα από το Capitano.gr την αναμέτρηση στο ''Γεντί Κουλέ'', ανάμεσα σε ΟΦΗ και Άρη

*Τέλος του αγώνα. Ο ΟΦΗ χάνει 0-1 και ουσιαστικά αποχαιρετάει την 5η θέση, αφού πλέον ο Άρης βρίσκεται στο +5.

*93': Δεύτερη κίτρινη για τον Φιγκεϊρέντο, με 10 παίκτες ο ΟΦΗ.

*Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

*Ο ΟΦΗ συνεχίζει την πίεση του, μήπως και καταφέρει να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση στα τελευταία λεπτά.

*87': Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Έξω οι Μαρινάκης και Γιαννούλης, μέσα οι Μπράουν και Βίκτορ.

*86': Ο Βαζ κράτησε την κατοχή της μπάλας έξω από την περιοχή και σούταρε άουτ.

*85': Τρίτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Διαμαντόπουλος στη θέση του Φετφατζίδη.

*Ο Άρης είναι "φωτιά" στις αντεπιθέσεις και είναι επικίνδυνος στα τελευταία λεπτά.

*81': Ο Νέιρα έχασε την μπάλα στο κέντρο, ο Φετφατζίδης έβγαλε τετ α τετ τον Μαντσίνι, που πλάσαρε άουτ!

*80': Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Μπακουτσής στη θέση του Μαρτίνες.

78': Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Νοικοκυράκης στη θέση του Ναμπί.

*77': Δοκάρι για τον ΟΦΗ! Σε φάση διαρκείας, ο Φιγκεϊρέντο επιχείρησε το ξαφνικό σουτ από αριστερά και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κουέστα.

*Ο Πορτογάλος εξτρέμ δείχνει επηρεασμένος από τον τραυματισμό του.

*Ο Σεμέντο επανεμφανίζεται μετά το ματς με τον Παναθηναϊκό, όπου είχε υποστεί θλάση.

*71': Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ματίγια έβγαλε μόνο από τα αριστερά τον Μαντσίνι, που σούταρε και ο Γουόλι απέκρουσε στην κλειστή του γωνιά.

*71': Πρώτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Σόουζα στη θέση του Κόρχουτ.

*Οι φίλοι του ΟΦΗ σήκωσαν πανό κατά του Ερντογάν.

*Διάλειμμα για να δροσιστούν οι παίκτες.

*68': Ο Κουέστα στη σωστή θέση, δεν αιφνιδιάστηκε από το ξαφνικό σουτ του Νέιρα.

*66': Κι άλλη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα βρήκε τον Φιγκεϊρέντο, που σούταρε και ο Κουέστα έδιωξε σε κόρνερ.

*Ο σχηματισμός του Ομίλου πλέον είναι ο... αγαπημένος 4-2-3-1, που ακολουθούσε σε όλη την κανονική περίοδο.

*65': Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Σεμέντο στη θέση του Στάικου.

*Οι Θεσσαλονικείς φαίνεται σιγά-σιγά να μένουν από δυνάμεις.

*Ο Σεμέντο είναι έτοιμος να περάσει στο ματς.

*Έχει το μομέντουμ ο ΟΦΗ, που ψάχνει την ισοφάριση.

*60': Ο Ναμπί σέντραρε και το μονοκόμματο σουτ του Νέιρα πέρασε άουτ.

*57': Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Κοροβέσης βρήκε τον Φιγκεϊρέντο, που έβγαλε εκτός φάσης τον Δεληζήση, βγήκε τετ α τετ, αλλά το πλασέ του ήταν πολύ άστοχο.

*Ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει και να δώσει άλλο ενδιαφέρον στο ματς.

*52': Ο Φιγκεϊρέντο το εκτέλεσε και ο Κουέστα το απέκρουσε!

*50': Πέναλτι για τον ΟΦΗ. Ο Στάικος με υπέροχη μπαλιά βρήκε τον Φιγκεϊρέντο, που ανατράπηκε από τον Μπαγκαλιάνη.

*Ο ΟΦΗ καλείται να επαναλάβει ό,τι και στον αγώνα της κανονικής περιόδου στο "Γεντί Κούλε". Τότε που έχανε 0-1 στο ημίχρονο και τελικά επικράτησε με 3-1.

*Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

*Τέλος του πρώτου μέρους.

*45'+2: Το σουτ του Μπρούνο Γκάμα κόντραρε στον Κουτρουμπή και πέρασε κόρνερ, ενώ η μπάλα είχε πορεία στο τέρμα.

*Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

*Από το 20' και μετά ο Άρης είναι σαφώς ανώτερος από τον ΟΦΗ.

*42': Ο Ματίγια έστρωσε στον Μπρούνο Γκάμα, που σούταρε άουτ.

*Μετά το 18' ο ΟΦΗ δεν έχει απειλήσει ξανά.

*Η ομάδα του Ένινγκ ελέγχει το ματς. Ο Σίμος προχωράει σε εσωτερική αλλαγή, αφού στη δεξιά πλευρά της επίθεσης πέρασε ο Ναμπί και μπροστά από τον Μεγιάδο και διπλά στον Στάικο, ήρθε ο Νέιρα.

*35': Μεγάλη φάση για τον Άρη. Ο Μαρτίνες σέντραρε και ο Ρόουζ σχεδόν πάνω στη γραμμή έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν είχε καλή ισορροπία και έστειλε άουτ την μπάλα.

*33': Ο Γουάλι απέκρουσε το δυνατό σουτ του Μαρτίνες.

*Για ένα δεκάλεπτο μετά το γκολ, ο ΟΦΗ ήταν ανώτερος, όμως ο Άρης έχει ισορροπήσει ξανά.

*Οι παίκτες του Σίμου παρουσιάζονται νευρικοί και δεν μπορούν να δώσουν ουσία στις προσπάθειες που επιχειρούν να δημιουργήσουν.

*25': Καλή φάση για τον Άρη, καθώς ο Μαντσίνι έβγαλε κάθετη στον Μπρούνο Γκάμα, που πέρασε τον Μαρινάκη στο σπριντ και σούταρε άουτ.

*Ο ΟΦΗ μετά το 0-1 έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

*19': Ο Ναμπί εκτέλεσε το φάουλ και η κεφαλιά του αφύλακτου Φιγκεϊρέντο πέρασε άουτ.

*Δείτε το μήνυμα που έστειλαν οι οπαδοί του ΟΦΗ από τις ταράτσες πριν από τη σέντρα.

*Καταπληκτικό γκολ από τον Άρη. Ο Κόρχουτ οδήγησε την μπάλα από τα αριστερά, έφτασε έξω από την περιοχή του ΟΦΗ, έπαιξε το "1-2" με τον Μαντσίνι, που του έδωσε με "τακουνάκι" κι εκείνος "έστρωσε" στον Φετφατζίδη, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ άνοιξε το σκορ (0-1).

*13': ΓΚΟΛ 0-1

*Ο ΟΦΗ προσπαθεί να επιβάλλει το ρυθμό του, ωστόσο ο Άρης έχει επιθετικότητα στο παιχνίδι του.

*8': Ο Βαζ "έστρωσε" στον Στάικο, που σούταρε δυνατά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

*Και στα 3 φετινά τους ματς έχουν σκοράρει και οι δύο ομάδες, ανεξάρτητα από το τελικό αποτέλεσμα. Μένει να φανεί αν ΟΦΗ και Άρης κάνουν κάτι ανάλογο και σήμερα.

*Ο αγώνας έχει καλό ρυθμό στο ξεκίνημα του.

*Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

*Οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό, σε λίγο η σέντρα στο "Γεντί Κουλέ".

*Ο ΟΦΗ ψάχνει στο σημερινό ματς την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ, καθώς μέχρι τώρα έχει 2 ισοπαλίες και 5 ήττες.

*Το παιχνίδι θα διευθύνει ο Τσαγκαράκης (Χανίων), με βοηθούς τους Αλεξέα (Μεσσηνίας) και Κωνσταντόπουλο. Τέταρτος διαιτητής είναι ο Βάτσιος (Δ. Αττικής), VAR ο Κοτσάνης (Δράμας) και AVAR ο Δημόπουλος (Δ. Αττικής).

14. Πανιώνιος 22

*Οι δύο ομάδες έχουν μέχρι σήμερα αναμετρηθεί 3 φορές στην τρέχουσα σεζόν και κάθε μία μετράει από μία επιτυχία με σκορ 3-1, ενώ το ματς της πρεμιέρας του πρωταθλήματος στη Θεσσαλονίκη είχε λήξει ισόπαλο 1-1.

*Ο Δερμιτζάκης είναι ο δεύτερος τερματοφύλακας του ΟΦΗ στο σημερινό αγώνα, αφού ο Σωτηρίου αισθάνθηκε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς και έμεινε εκτός 20άδας.

*Το γνωστό... στέκι των πλέι οφ για τους φίλους του ΟΦΗ αρχίζει σιγά-σιγά να γεμίζει. Στην ταράτσα, δίπλα από τη Θύρα 4 υπάρχουν ήδη πολλοί φίλαθλοι του Ομίλου, που δίνουν διαφορετικό "χρώμα" στα παιχνίδια του "Γεντί Κουλέ".

*Το παιχνίδι είναι ένας "τελικός" για την 5η θέση, αφού ο Άρης βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο +2 από τον ΟΦΗ. Ο Όμιλος θέλει τους 3 βαθμούς για να προσπεράσει τον αντίπαλο του στη γενική κατάταξη.

*Ο Σωτηρίου θα υπερασπιστεί την εστία των γηπεδούχων και στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά θα παίξουν οι Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης και Κοροβέσης.

Οι Μεγιάδο θα είναι το αμυντικό χαφ και μπροστά του θα κινούνται οι Στάικος και Ναμπί. Στις πλευρές της επίθεσης θα χρησιμοποιηθούν Νέιρα και Βαζ, ενώ στην κορυφή θ' αγωνιστεί ο Φιγκεϊρέντο.

*Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Κουτρουμπής, Νέιρα, Ναμπί, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Φιγκεϊρέντο, Βαζ, Στάικος, Μεγιάδο, Κοροβέσης.

Άρης (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Κόρχουτ, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Σάσα, Ματίγια, Μαρτίνες, Φετφατζίδης, Μαντσίνι, Μπρούνο Γκάμα.