LIVE: ΟΦΗ-Ατρόμητος 1-0 (Τελικό)

18:55 | 17/02/2020

Η ώρα του πρώτου «τελικού» έφτασε. Ενημερωθείτε για την εξέλιξη του αγώνα από το Capitano.gr.

*Τέλος του αγώνα. Μεγάλη νίκη για τον ΟΦΗ.

*93': Από λάθος της άμυνας, ο Φιγκεϊρέντο λίγο έλειψε να σκοράρει.

*93': Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Νάστος στη θέση του Σεμέντο.

*Έξι λεπτά καθυστερήσεις.

*Ο ΟΦΗ πρέπει να διαχειριστεί πλέον σωστά το προβάδισμα του.

*83': Τρίτη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Βέλλιος στη θέση του Ούμπιντες.

*ΓΚΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-0

*79': Ο Φιγκεϊρεντο σκόραρε με παλικαρίσια γυριστή κεφαλιά, αλλά ο Πάτρας σήκωσε τη σημαία του! Τη φάση ελέγχει το VAR.

*77': Ο Στάικος σούταρε, ο Μέγιερι απέκρουσε δύσκολα, στην επαναφορά ο Φιγκειρέντο σκόραρε, όμως ήταν οφ σάιντ.

*Ο ΟΦΗ είναι στο προσκήνιο και προσπαθεί ν' απειλήσει.

*71': Δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μάντσον στη θέση του Μανούσου.

*Ακυρώνει το γκολ ο Ζαχαριάδης, αφού ο Βίκτορ επηρέαζε τον Μέγιερι. Πήδηξε για κεφαλιά και συμμετείχε στη φάση.

*Ο Σεμέντο σκόραρε, όμως ο Ζαχαριάδης μιλάει με VAR για πιθανό οφ σάιντ του Βίκτορ. Πάει ο ίδιος να δει τη φάση.

*66': ΓΚΟΛ 1-0

*63': Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Βαζ στη θέση του Ναμπί.

*Ο Ατρόμητος έχει ανεβάσει την απόδοση του στα τελευταία λεπτά.

*56': Από κακό διώξιμο του Βίκτορ, ο Μανούσος σούταρε και ο Σωτηρίου απέκρουσε.

*Καλά έχει μπει στην επανάληψη ο ΟΦΗ.

*50': Ο Μεγιέρι απέκρουσε δύσκολα το μακρινό σουτ του Στάικου.

*Ο Φιγκεϊρέντο αστόχησε σε τετ α τετ, αλλά ήταν οφ σάιντ.

*Δίπλα στον Κουτρουμπή, στα στόπερ, πάει πλέον ο Βίκτορ και στο πλευρό του Μεγιάδο, στα αμυντικά χαφ, ο Στάικος.

*46': Πρώτη αλλαγή και για τον Ατρόμητο. Έξω ο Κατράνης, μέσα ο Νάτσος.

*46': Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Στάικος στη θέση του Βαφέα.

*Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

*Τέλος του πρώτου μέρους.

*Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

*Οι παίκτες του ΟΦΗ εξακολουθούν να κάνουν πολλά λάθη.

*Ο ΟΦΗ δεν μπορεί να παίξει συνδυαστικό ποδόσφαιρο και να απειλήσει.

*36': Ο Ναμπί εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ από αριστερά, η μπάλα πέρασε απ' όλους και πέρασε λίγο άουτ.

*Ο ΟΦΗ μετά το 25' δεν έχει καθόλου καλό ρυθμό και η εικόνα του ματς είναι άσχημη.

*Πολλά τα λάθη το τελευταίο διάστημα από πλευράς ΟΦΗ.

*Ο ΟΦΗ δεν μπορεί να δημιουργήσει στο πρώτο ημίωρο της συνάντησης.

*Το ματς έχει σταματήσει και Ζαχαριάδης μιλάει με το VAR. Προφανώς για μια προηγούμενη φάση. Ο ΟΦΗ κερδίζει, έτσι, ένα φάουλ σαν κοντινό κόρνερ.

*Ο Όμιλος έχει ανεβάσει στροφές στα τελευταία λεπτά.

*16': Ο Φιγκεϊρέντο με "γλυκιά" σέντρα θέλησε να βρει τον Σεμέντο, που δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή.

*13': Κι άλλη καλή φάση για τον Ατρόμητο. Ο Κιβρακίδης σέντραρε και το σουτ του Γιακουμάκη πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

*11': Το σουτ του Φιγκεϊρέντο ήταν πολύ άστοχο.

*9': Σημαντική στιγμή για τον Ατρόμητο. Ο Μανούσος "χόρεψε" Βαφέα και Μεγιάδο, σούταρε και ο Σωτηρίου απέκρουσε.

*O Ναμπί επιστρέφει στην αρχική ενδεκάδα του ΟΦΗ μετά τις 8 Δεκεμβρίου και το εκτός έδρας ματς στην Λαμία, όταν και είχε τραυματιστεί κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών, όταν είχε σκοράρει με πέναλτι.

*Ο ΟΦΗ δείχνει διάθεση να πιέσει από το ξεκίνημα τον Ατρόμητο.

*Ξεκίνησε το παιχνίδι.

*Όλα έτοιμα για τη σέντρα στο "Γεντί Κουλέ".

*Οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.

*Το ματς θα διευθύνει ο Ζαχαριάδης (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Πάτρα (Μακεδονίας) και Σαμοΐλη (Αθηνών). Τέταρτος διαιτητής είναι ο Γιουματζίδης (Πέλλας), VAR ο Σκουλάς (Θεσσαλίας) και AVAR ο Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής).

*Ωραία ατμόσφαιρα στο "Γεντί Κουλέ" λίγο πριν από τη σέντρα.

*Αρκετή ώρα πριν από τη σέντρα ο Μιχάλης Μπούσης και ο γιος του Δημήτρης, περπάτησαν στον αγωνιστικό χώρο.

*Και ο Ατρόμητος φυσικά έχει... ηρακλειώτικο χρώμα στην ενδεκάδα του, αφού στο βασικό σχήμα βρίσκεται ο Πέτρος Γιακουμάκης.

Ο 28χρονος μεσοεπιθετικός, μάλιστα, στον πρώτο γύρο είχε "πληγώσει" στις καθυστερήσεις και είχε χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη με 2-1.

*Ο κόσμος όλο και αυξάνεται στις εξέδρες. Αν και το ματς διεξάγεται καθημερινή, ο ΟΦΗ αναμένεται και πάλι να έχει τη δυναμική στήριξη των φίλων του.

*Ο Γιώργος Σίμος δεν έχει στη διάθεση του τους τιμωρημένος Μαρινάκη και Κοροβέση.

*Ο Όμιλος ψάχνει εντός έδρας μήνες μετά από δύο μήνες. Τελευταία φορά που κέρδισε στο "Γεντί Κουλέ" ήταν στις 14 Δεκεμβρίου, όταν επικράτησε 3-1 του Άρη.

Από τότε έχει δύο ισοπαλίες (με ΠΑΟ και ΑΕΛ) και δύο ήττες (με Βόλο και Ολυμπιακό).

*Πρόκειται ίσως για το σημαντικότερο φετινό ματς του ΟΦΗ, αφού με νίκη βρίσκεται πολύ κοντά στην είσοδο του στα πλέι οφ.

*Ο Σωτηρίου θα υπερασπιστεί την εστία των γηπεδούχων και στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά θα παίξουν οι Μπράουν, Κουτρουμπής, Βαφέας και Γιαννούλης.

Οι Μεγιάδο και Βίκτορ είναι τα δύο αμυντικά χαφ και τον οργανωτικό ρόλο αναλαμβάνει ο Ναμπί. Στις πτέρυγες της επίθεσης θα παίξουν οι Τσιλιανίδης και Σεμέντο και στην κορυφή ο Φιγκεϊρέντο.

Στον πάγκο του ΟΦΗ είναι οι: Γουάλι, Νάστος, Ντίνας, Νέιρα, Βαζ, Μάνος και Στάικος

*Διαβάστε γιατί έμεινε εκτός ενδεκάδας ο Νέιρα.

*Δείτε την ενδεκάδα και τη διάταξη του ΟΦΗ για την αποψινή αναμέτρηση.

*Καλησπέρα σας.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Βαφέας, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Μπράουν, Ζοάο Βίκτρο, Μεγιάδο, Ναμπί, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Φιγκεϊρέντο

Ατρόμητος: Μέγιαρι, Γούτας, Στρούγγης, Μπουζούλασιτς, Ούμπιντεζ, Κατράνης, Ανδρούτσος, Ενσικουλού, Κιβρακίδης, Μανούσος, Γιακουμάκης