Λύγισε ο Ηρόδοτος στο «Σεραφείδειο»

17:00 | 06/04/2022

ΑΕΚ Β' και Ιατρούδης πλήγωσαν τον Ηρόδοτο που έχασε 3-1 στη νέα έδρα των «κιτρινόμαυρων».

Σε ένα ιστορικό, για την ΑΕΚ Β', παιχνίδι, αφού διεξήχθη στο Σεραφείδειο, ο Ηρόδοτος ήταν ανταγωνιστικός, αλλά δεν άντεξε έως τέλους και ηττήθηκε 3-1 για την 29η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου.

Ο Ηρόδοτος προσπάθησε στο πρώτο μέρος απέναντι στην ΑΕΚ και φάνηκε ανταγωνιστικός, αλλά στο δεύτερο μέρος το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων άλλαξε τα σχέδια του Βούζα.

Συγκεκριμένα η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί στο 54ο λεπτό με τον Ευθύμη Χριστόπουλο μετά από ωραία ενέργεια του Τζούντα Γκαρσία από τα δεξιά. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ Β’ βρήκε και δεύτερο γκολ όταν ο Γερολέμου με κάθετη βρήκε τον Ιατρούδη κι αυτός πλάσαρε εύστοχα τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Ο Ηρόδοτος μπήκε ξανά στο ματς στο 64ο λεπτό με τον Χαλκιαδάκη αλλά η Ενωση κλείδωσε το ματς στις καθυστερήσεις με γκολ του Γιούση για το τελικό 3-1.