Με ανατροπή στους «8» ο Παναθηναϊκός

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, νίκησε 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα και συνεχίζει στο Κύπελλο Ελλάδας.

Οι Ηπειρώτες… έβαλαν δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Είχαν επικρατήσει 1-0 στο πρώτο ματς, πήραν προβάδισμα στο ΟΑΚΑ, αλλά στην επανάληψη οι «πράσινοι» πίεσαν και έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 24’ με τον Παντελάκη, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφ σάιντ το τέρμα του Ινσούα.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Δώνη κυριάρχησε και πήρε την πρόκριση. Ισοφάρισε στο 56’ με τον Δώνη, έκανε το 2-1 δύο λεπτά αργότερα με τον Σένκεφελντ και στο 72’ ο Μακέντα με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες, αφού στο 77’ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Κουρμπέλης.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (46’ Περέα), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης (80’ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα (83’ Κολοβέτσιος).

ΠΑΣ Γιάννινα: Γιαννίκογλου, Αποστολόπουλος, Παντελάκης, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Ξύδας (75’ Λεό), Σιόντης (23’ Λιάσος), Κάστρο (43’ Νικολιάς), Καρτάλης, Παμλίδης, Κρίζμαν.