Μεγάλη Κυρία η Μπαρτσελόνα!

00:07 | 29/10/2020

Επιβλητική η Μπαρτσελόνα κόντρα στη Γιουβέντους, τρομερός με χατ-τρικ ο Ράσφορντ - όλα τα αποτελέσματα

Στο ντέρμπι της ημέρας, η Μπαρτσελόνα πέρασε με 2-0 από την έδρα της Γιουβέντους αφήνοντας την ήττα στο πρόσφατο clasico από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Σε ένα ματς όπου ο Μοράτα σκόραρε τρεις φορές, αλλά ακυρώθηκαν και τα τρία γκολ μέσω VAR(!), οι «μπλαουγκράνα» ήταν καλύτεροι και πιο επιθετικοί και θα μπορούσαν να φτάσουν σε μεγαλύτερο σκορ. Η Γηραιά Κυρία χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο δεν έδειξε κάτι ιδιαίτερο, ενώ το αντίπαλον δέος, ο Λιονέλ Μέσι, ήταν αυτός που σφράγισε από το σημείο του πέναλτι το μεγάλο διπλό.

Στο «Ολντ Τράφορντ» ο Γκρίνγουντ έβαλε τη Γιουνάιτεντ μπροστά στο σκορ στο πρώτο μέρος και στο δεύτερο μέσα σε 16 λεπτά ήρθε η κατάρρευση της Λειψίας για το τελικό 5-0. Ο Ράσφορντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής πετυχαίνοντας χατ-τρικ σε 16 λεπτά (στο πρώτο του γκολ χρειάστηκε το VAR για να μετρήσει), ενώ σκόραρε και ο Μαρσιάλ με πέναλτι.

Κατά τα λοιπά, χορταστική ισοπαλία είχαμε στο Φερεντσβάρος-Ντιναμό Κιέβου, η Ντόρτμουντ καθάρισε στα τελευταία λεπτά τη Ζενίτ, η Σεβίλλη νίκησε τη Ρεν, ενώ η Λάτσιο παρά τις απουσίες πήρε ισοπαλία από την έδρα της Μπριζ.

Νωρίτερα, Τσέλσι και Παρί πήραν διπλά και άνοιξαν λογαριασμό στο εφετινό Champions League.

Τα αποτελέσματα:

Γιουβέντους-Μπαρτσελόνα 0-2

14' Ντεμπελέ, 90+1' πεν. Μέσι

Μάντσεστερ Γ.-Λειψία 5-0

21' Γκρίνγουντ, 76' 78', 90+2' Ράσφορντ, 87' πεν. Μαρσιάλ

Ντόρτμουντ-Ζενίτ 2-0

78' πεν. Σάντσο, 90+1' Χάαλαντ

Σεβίλλη-Ρεν 1-0

55' Ντε Γιονγκ

Μπριζ-Λάτσιο 1-1

42' πεν. Βάνακεν / 14' Κορέα

Φερεντσβάρος-Ντιναμό Κιέβου 2-2

59' Ενγκουέν / 28' πεν. Τσιγκάνκοφ, 42' Ντε Πένα