Μείωσαν οι Κλίπερς

12:03 | 13/06/2021

Οι Κλίπερς επικράτησαν των Γιούτα Τζαζ, στο Λος Αντζελες, με 132-106 και μείωσαν την σειρά των πλέι οφ σε 2-1.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, ήταν ο Κουάι Λέοναρντ με 34 πόντους και ο Πολ Τζορτζ με 31 πόντους, ενώ οι Ρέτζι Τζάκσον και Νικολά Μπατούμ, σημείωσαν από 17 πόντους έκαστος.Από τους ηττημένους, που διατηρούν το προβάδισμα στην σειρά, ξεχώρισε ο ΝΤόνοβαν Μίτσελ με 30 πόντους, ενώ ο Τζο Ινγκλς σημείωσε 19 και ο Τζόρνταν Κλαρκσον 14.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στο πρώτο ημίχρονο με τους Κλίπερς να διατηρούν μία μικρή διαφορά, μέχρι το σημείο όπου με ένα σερί 10, προηγήθηκαν 57-41 και ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς. Στην τρίτη περίοδο, οι Τζαζ προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως αποτέλεσμα, καθώς το καλύτερο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν την διαφορά στους οκτώ πόντους. Περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος, η ομάδα του Λος Αντζελες, έκανε ένα δεύτερο σερί 1-0 και τελικά έφθασε σε μία άνετη επικράτηση.