Νίκησε και πλησιάζει στο πλεονέκτημα ο ΟΣΦΠ

23:05 | 09/03/2018

Με την τετράδα Σπανούλη, Πρίντεζη, ΜακΛίν και Μιλουτίνοφ σε μεγάλα κέφια, ο Ολυμπιακός νίκησε 87-79 τη μαχητική Μπάμπεργκ, σφιχταγκαλιάζοντας (18-7) το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Ευρωλίγκας!

Πάει… φουλ για πλεονέκτημα στα playoffs της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός!

Για άλλη μία φορά, η Μπάμπεργκ ζόρισε τους «ερυθρόλευκους», αλλά η… φονική τετράδα των Σπανούλη, Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ και ΜακΛίν τους έσπρωξε στη νίκη (87-79) και ανεβαίνοντας στο 18-7, παραμένουν στη δεύτερη θέση.

Ο αρχηγός των Πειραιωτών τελείωσε το ματς με 17 πόντους, με τους άλλους τρεις να είχαν από 16 ο καθένας. Δύσκολα τα βρήκαν στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι οποίοι στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαν συγκεντρωμένοι στην άμυνα, παίρνοντας τον έλεγχο.

Την αποθέωση γνώρισε από τον κόσμο ο Ντάνιελ Χάκετ στην επιστροφή του στο ΣΕΦ, τόσο πριν, όσο κατά τη διάρκεια, αλλά και μετά το τέλος του παιχνιδιού, ακούγοντας συνεχώς ρυθμικά το όνομά του.

Το ματς

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Μάντζαρη ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Με μεγάλη διάθεση στην άμυνα και χτυπήματα μέσα από τη ρακέτα μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να προηγηθούν 10-3, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, όμως, η Μπάμπεργκ αντέδρασε με τον «ζεστό» Χίκμαν, ο οποίος μόνος του έφερε το ματς στο καλάθι (10-8) και διατηρούσε τους Γερμανούς εκεί (12-10), μέχρι και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες έσφιξαν ξανά την άμυνά τους και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο, άρχιζαν να χτίζουν μία διαφορά (23-15), την οποία έφτασαν ακόμη και στο +10 (27-17). Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν σε 27-19 στο τέλος του δεκαλέπτου με τον Ραντόσεβιτς.

Νωθρά μπήκε ο Ολυμπιακός –και χωρίς Σπανούλη, Πρίντεζη, Παπανικολάου- στη δεύτερη περίοδο, επιτρέποντας στον Ράιτ να κάνει μόνος του ένα 4-0 και έτσι την Μπάμπεργκ να μειώσει σε 27-23. Μάλιστα, η εικόνα των «ερυθρόλευκων» δεν έδειχνε βελτίωση, με τον Λο να παίρνει την… σκυτάλη από τον συμπαίκτη του και με απανωτά τρίποντα να φέρνει το ματς στα ίσα (29-29), στο πρώτο τρίλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν προσωρινή λύση με τα σουτ του Τιλί έξω από τα 6,75μ. (38-31), αλλά δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό, με τον Λο να συνεχίζει… ακάθεκτος και να σπρώχνει την ομάδα του Μπάνκι σε ένα 9-0, που της έδωσε προβάδισμα (38-40), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με τους Πρίντεζη και Σπανούλη, οι Πειραιώτες κρατήθηκαν, αλλά ο Χίκμαν απάντησε και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες 42-42 στα αποδυτήρια.

Λόγω της έλλειψης ψηλών από την Μπάμπεργκ, ο Μιλουτίνοφ έκανε… πάρτι στη ρακέτα, με ριμπάουντ και καρφώματα, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει στο +7 (51-44) στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Οι Ράιτ και Ρούμπιτ προσπάθησαν να κρατήσουν τους φιλοξενούμενους στο ματς (51-47), αλλά από τα μισά και μετά οι παίκτες του Σφαιρόπουλου πάτησαν το… γκάζι. Με απανωτά κλεψίματα που τους έδωσαν αιφνιδιασμούς και τον Πρίντεζη να «ζεσταίνεται», η διαφορά ξέφυγε στο +13 (62-49), στο 27’. Ωστόσο, ο Ράιτ δεν έλεγε να τα… παρατήσει από τους Γερμανούς και με δικά του τρίποντα, τους κρατούσε στο ματς (67-60), με τον Σπανούλη να κάνει το 69-60 και τον Χίκμαν με 1/2 βολές στο τέλος να διαμορφώνει το 69-61.

Όπως στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτσι και στο τέταρτο, ο Ολυμπιακός μπήκε κάπως χαλαρός και έτσι δεν ήταν σε θέση να «καθαρίσει» το παιχνίδι, με την Μπάμπεργκ να μένει κοντά (73-67). Με προσωπικές ενέργειες του ΜακΛίν, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν ξανά στο +10 (77-67), με τους Λο και Ρούμπιτ να κρατούν τους Γερμανούς (79-72). Όμως, ο Αμερικανός φόργουορντ/σέντερ των Πειραιωτών συνέχισε με την ίδια συνέπεια και έτσι η διαφορά πήγε για άλλη μία φορά σε διψήφια τιμή (84-74), στα 3:30’’ πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν, καθώς άρχισα να μένουν από δυνάμεις και από… παίκτες, καθώς λόγω του σκληρού τους παιχνιδιού, είχαν «φορτωθεί» με αρκετά φάουλ. Έτσι, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν απειλήθηκαν άλλο μέχρι τη λήξη, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-42, 69-61, 87-79

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: ΜακΛίν 16 (6 ριμπάουντ), Μπράουν, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 17 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 16 (5/5 δίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς, Τιλί 6 (2), Πρίντεζης 16 (1), Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 5 (1).

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ: Χάκετ 6, Χίκμαν 14 (1), Ράιτ 23 (6/11 τρίποντα), Ζήσης 2, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Μίτροβιτς, Λο 16 (3), Ολίντε 2, Ρούμπιτ 6, Ραντόσεβιτς 10.