Ο Άντερσον άφησε εκτός Γουίμπλεντον τον Φέντερερ

19:50 | 11/07/2018

Όσοι υπολόγιζαν την Κυριακή να απολαύσουν έναν τελικό στο Γουίμπλεντον, ανάμεσα στον Ναδάλ και τον Φέντερερ, υπολόγιζαν χωρίς τον Κέβιν Άντερσον που νίκησε κι απέκλεισε τον Ελβετό μύθο!

Τι κι αν ο πολύπειρος Φέντερερ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 σετ και η πρόκριση φάνταζε εύκολη; Ο Κέβιν Άντερσον με μια αντεπίθεση διαρκείας έριξε τη «βόμβα» κι έστειλε τον κάτοχο του τίτλου... σπίτι του, αποκλείοντάς τον από από τα ημιτελικά του Γουίμπλεντον!

Ο Νοτιοαφρικανός, που είναι Νο.8 στον κόσμο, έκανε την ανατροπή της καριέρας του και πήρε τεράστια νίκη με 2-6, 6-7(5), 7-5, 6-4, 13-11, μετά από μια απίθανη μονομαχία που είχε διάρκεια 4 ώρες και 14 λεπτά. Η νίκη του Άντερσον είναι ακόμη πιο σημαντική αν σκεφτεί κανείς ότι ο Φέντερερ είχε και ματς πόιντ στο 5-4 του τρίτου σετ.