O Φοίνικας υπέταξε τον Παναθηναϊκό στη Σύρο και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα!

21:16 | 26/03/2022

Με μια καταπληκτική εμφάνιση που δείχνει ότι θα κυνηγήσει το πρωτάθλημα μέχρι τέλους, ο Φοίνικας νίκησε με 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό στη Σύρο και έφτασε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με λάθη και αστάθεια το παιχνίδι, τη στιγμή που ο Φοίνικας εκμεταλλευόταν κάθε ευκαιρία, τελειώνοντας όλες τις μπάλες. Οι γηπεδούχοι πήγαν εύκολα στο +4 (12-8) με άστοχη επίθεση του Πρωτοψάλτη, ενώ το 12-9 μετατράπηκε γρήγορα σε 16-9 και έκοψε τα φτερά των «πράσινων». Η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 10 πόντους (20-10), με τον Μιχάλοβιτς να πρωταγωνιστεί και να κάνει το 1-0 (25-19).

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου ξεκίνησε με 4-0 σερί το δεύτερο σετ και ανάγκασε τον Φοίνικα να πάρει τάιμ άουτ. Τα λάθη των φιλοξενούμενων αλλά και ο Μιχάλοβιτς, ισορρόπησαν και πάλι το ματς (8-8). Η κατάσταση στο κλειστό της Ερμούπολης έγινε ντέρμπι (14-14), με τα μπλοκ του Παναθηναϊκού να παίρνουν… προς και τον Φοίνικα να έχει τις λύσεις όπου χρειαζόταν (18-18). Μετά το 22-22, Μιχάλοβιτς και Φράγκος πέτυχαν κρίσιμους πόντους, με το μπλοκ του δεύτερου να διαμορφώνει το 2-0 (25-23)!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς στο τρίτο σετ και από το ξεκίνημά του διατήρησαν μια διαφορά +2, που ναι μεν ο Παναθηναϊκός κατάφερε πολλές φορές να μαζέψει, αλλά ποτέ να προσπεράσει. Το ματς έφτασε έτσι στο 19-17 από λάθος σερβίς του Ανδρεόπουλου, ο οποίος δέχτηκε και μπλοκ στη συνέχεια από τον Τζούριτς για το πρώτο +3 (20-17). Οι Συριανοί έκαναν επικό φινάλε, έφτασαν στο 24-20 και με ένα κερδισμένο μπλοκ άουτ του Φράγκου, έκαναν το 3-0 (25-20)!

πηγή: sport-fm.gr