Ο Κούρτιτς γλίτωσε τον ΠΑΟΚ από το κάζο

Με γκολ φάουλ του Κούρτιτς στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΟΚ έφυγε με το 1-1 από το «Αλκαζάρ» στο πρώτο ματς για τους 16 του Κυπέλλου.

Η ΑΕΚ έφτασε μία ανάσα από την πρώτη της νίκη επί του ΠΑΟΚ μετά από 11 χρόνια. Προηγήθηκε στο δεύτερο μέρος με τον Ταχάρ, αλλά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κούρτιτς με τρομερή εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το 1-1 και κράτησε ζωντανό τον Δικέφαλο του Βορρά ενόψει της ρεβάνς της Τούμπας.

ΑΕΛ (Μιχάλης Ζιώγας): Σουλούκος, Χ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Θεολόγου, Γκοτζαμανίδης, Γαρουφαλιάς, Ταχάρ (73΄ Ηλιάδης), Γιάκος (62΄ Συμελίδης), Κούστα (62΄ Ακούνια), Μαυρίας (62΄ Κ. Παπαγεωργίου), Γλυνός (83΄ Μπαντιμπανγκά).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Μιχάι, Λύρατζης (63΄ Σίντκλεϊ), Τέιλορ, Εσίτι (63΄ Κούρτιτς), Σβαμπ (75΄ Μπίσεσβαρ), Σβιντέρσκι, Μουργκ (63΄ Ζίβκοβιτς), Ελ Καντουρί, Άκπομ (83΄ Κούτσιας).