Ο ΟΦΗ έχασε σε ματς «γκραν γκινιόλ» από τον Πανιώνιο

Mπασκετ

Έπειτα από ένα επεισοδιακό παιχνίδι και με πολλά παράπονα από την διαιτησία του αγώνα, ο ΟΦΗ ηττήθηκε στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο με 69-64 σε εξ' αναβολής παιχνίδι για την 7η αγωνιστική του 2ου γύρου της Β' Εθνικής

Ήταν ένα παιχνίδι με έντονο τον χαρακτήρα του ντέρμπι καθώς και οι δύο ομάδες παλεύουν για την σωτηρία τους, με τον Πανιώνιο να την εξασφαλίζει μετά την ήττα με 69-64. Ένα παιχνίδι στη Ν. Σμύρνη που διήρκησε... 2,5 ώρες λόγω προβλημάτων με την γραμματεία, ένα ματς που είχε αποβολές, τραυματισμούς, διαπληκτισμούς μεταξύ παικτών και μια εξέδρα ''μπαρούτι'' και ένα κλίμα εχθρικό για τον ΟΦΗ, η κρητική ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 64-64 στα 35'' πριν το τέλος όμως οι χαμένες βολές στοίχισαν και μοιραία ήρθε η ήττα με 69-64, εξ' αναβολής αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του β' γύρου της Β' Εθνικής.

O Πανιώνιος ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ, έκλεισε την 3η περίοδο με +12 (51-39) όμως ο ΟΦΗ στα τελευταία λεπτά με εύστοχα τρίποντα των Αγαπιάδη και Λιανού μείωσε, ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό όμως δεν είχε λύσεις για κάτι παραπάνω. Εκτός ο Μποχωρίδης σε ακόμα ένα παιχνίδι,παράπονα για τις αποφάσεις των διαιτητών έχει η κρητική ομάδα. Στους 21 σταμάτησε ο Αγαπιάδης, 29 ο κορυφαίος Κυρίτσης για τον Πανιώνιο