Ο ΟΦΙ πήρε το ντέρμπι με τα Χανιά

16:46 | 15/01/2023

Σπουδαία νίκη για την ομάδα της Ιεράπετρας.

Ο ΟΦ Ιεράπετρας ήταν ο μεγάλος νικητής της κυριακάτικης κρητικής μονομαχίας στην Super League 2 καθώς επικράτησε στην έδρα του με 2-0 των Χανίων για την 11η αγωνιστική.

Στο πρώτο μέρος είχαμε αρκετές μονομαχίες, δεν έλειψαν οι φάσεις, αλλά γκολ δεν είχαμε. Ο ΟΦΙ έψαξε το γκολ, τα Χανιά προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα και το 0-0 έγραψε την ιστορία των πρώτων 45 λεπτών.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, όλα άλλαξαν από το γρήγορο γκολ της ομάδας της Ιεράπετρας.

Συγκεκριμένα, μετά την επιστροφή των ποδοσφαιριστών από την ανάπαυλα, ο ΟΦΙ κατάφερε να προηγηθεί με το σουτ του Μούλερ στο 46ο λεπτό.

Το τελειωτικό χτύπημα στα Χανιά δόθηκε στο 65’ με το πέναλτι που παραχώρησε ο Γιαμπερέ ο οποίος ανέτρεψε τον Μπλανκ Καζάου, με τον Τσορνομάζ να ευστοχεί από τα 11 βήματα για την ομάδα της Ιεράπετρας

Ο ΟΦΙ επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Παναχαϊκή, ενώ παραμένει στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας.

ΟΦΙ (Αγγελος Διγκόζης): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ιτσιος, Στάμου, Ντέτλερ, Τσορνομάζ, Κατάλντι (87’ Χιμένεθ), Μηλιώτης (81’ Καλλιτσουνάκης), Μούλερ (90+4’ Παπαδάκης), Μπλανκ Καζάου (90+4’ Γκομπερβίγε), Βουό

Χανιά (Σταύρος Λαμπράκης – Νίκος Μαναρώλης): Κατσιμήτρος, Ιμεραλιλάι, Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Ρότσα (50’ Χιντζίδης), Καμαρά (58’ Μπουτσάκης), Τσέλιος, Λεμονής (85’ Ναζίμ), Μπουρσέλης (85’ Ζούνης), Πολίτης (46’ Καπνίδης), Μάναλης