Ο Σίμος «πλήγωσε» τον ΟΦΙ, τα Χανιά πήραν το ντέρμπι, ήττα για τον Ηρόδοτο

16:52 | 05/04/2023

Τι έγινε στα ματς της Τετάρτης για την 18η αγωνιστική του β' ομίλου της Super League 2.

Την ήττα μετά από επτά παιχνίδι γνώρισε ο ΟΦ Ιεράπετρας. Η Καλλιθέα του Γιώργου Σίμου επικράτησε στο στάδιο “Πέτρος Βουζουνεράκης” με 1-0 χάρη στο γκολ του Χαβιέ Ματίγια και συνεχίζει τη μάχη με την Κηφισιά στον β' όμιλο της Super League.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα από στατική φάση (απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια) και δεν δυσκολεύθηκαν να διατηρήσουν το προβάδισμα.

Στα Περιβόλια, το ντέρμπι των Χανίων με την Επισκοπή ήταν ματσάρα, με τα Χανιά να παίρνουν το τρίποντο με 3-2. Το γκολ του έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 83ο λεπτό από τον Ιατρούδη, ένα γκολ λύτρωση για τα Χανιά με βάση το πώς εξελίχθηκε το ματς, αλλά και το γεγονός ότι προηγήθηκαν με 2-0 στο 7ο λεπτό χάρη στα γκολ που σημείωσαν οι Μάναλης και Κόλα.

Στη Ν.Αλικαρνασσό, τέλος, ο Ηρόδοτος συνέχισε τον κατηφορικό του δρόμο. Προσπάθησε απέναντι στην Ηλιούπολη, αλλά ηττήθηκε 0-2.