Oι Μπλέιζερς σόκαραν τους Λέικερς

08:18 | 19/08/2020

Επικράτησαν με 100 - 93 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς

Oι Μπλέιζερς είχαν προειδοποιήσει από την αρχή της "φούσκας" ότι σκοπεύουν να σοκάρουν το ΝΒΑ. Στο Game 1 της σειράς με τους Λέικερς φρόντισαν να δείξουν ότι δεν αστειεύονται, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη με 100-93, δείχνοντας από τι υλικό είναι φτιαγμένοι.

Το Πόρτλαντ έδειξε χαρακτήρα. Μπήκε δυνατά στο παρκέ, άντεξε στην κούραση στην τέταρτη περίοδο όταν αντεπιτέθηκαν οι Λέικερς και είδε τους Καρμέλο Άντονι και Γκάρι Τρεντ να βάζουν μεγάλα σουτ στο φινάλε, παίρνοντας μία πανάξια νίκη. Όσο για το Λ.Α; Διαπίστωσε με τον άσχημο τρόπο ότι αυτή η σειρά δεν θα είναι τόσο απλή.

Ο Ντέμιαν Λίλαρντ με 34 πόντους ήταν ο ηγέτης των Μπλέιζερς, με τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ να προσθέτει 21 πόντους και τον Γιουσούφ Νούρκιτς 16 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για τους Λέικερς, ο Άντονι Ντέιβις είχε 28 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς 23 πόντους, 17 ριμπάουντ και 16 ασίστ και ο Κάιλ Κούζμα 14 πόντους.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι Μπλέιζερς μπήκαν με φόρα έχοντας καλύτερο ρυθμό, ξεφεύγοντας με 13-23, 17-33 και τελικά 25-36 στην πρώτη περίοδο. Οι Λέικερς ωστόσο απάντησαν στην δεύτερη περίοδο (η οποία διακόπηκε κάποια στιγμή επειδή ο Χάουαρντ... στράβωσε τη στεφάνη με κάρφωμα) και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 56-57.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με το Πόρτλαντ να έχει όμως σταθερά ένα ελαφρύ προβάδισμα και τελικά να πηγαίνει στην τέταρτη περίοδο όντας στο +3 (75-78). Κι εκεί θα γινόταν πλέον μάχη.

Με τους Μπλέιζερς να δείχνουν εξαντλημένοι, οι Λέικερς είχαν ένα ξέσπασμα, ξεφεύγοντας με 87-81. Το Πόρτλαντ ωστόσο αντέδρασε άμεσα με ένα σερί 8-0 για το 87-89. Το παιχνίδι όδευε σε φινάλε θρίλερ. Τότε όμως ήταν που οι Μπλέιζερς είδαν τους Άντονι και Τρεντ να βάζουν μεγάλα σουτ όταν χρειάστηκε και να ξεφεύγουν με 93-98. Ακολούθως ο ΛεΜπρόν αστόχησε σε τρίποντο και ο Νούρκιτς κάρφωσε για το τελικό 93-100.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-36, 56-57, 75-78, 93-100

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βόγκελ): Ντέιβις 28 (8/24 σουτ, 11 ριμπάουντ), Τζέιμς 23 (1 τρίποντο, 17 ριμπάουντ, 16 ασίστ), ΜακΓκί 6 (8 ριμπάουντ), Γκριν 10 (4/12 σουτ, 2/8 τρίποντα), Κάλντγουελ-Πόουπ 1 (0/9 σουτ), Μόρις 5 (1), Κούζμα 14 (5/14 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χάουαρντ 4 (5 ριμπάουντ), Γουέιτερς, Καρούζο 2 (1/6 σουτ

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ (Στοτς): Άντονι 11 (3/11 σουτ, 2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκάμπριελ 4, Νούρκιτς 16 (1 τρίποντο, 15 ριμπάουντ), Λίλαρντ 34 (6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΚόλουμ 21 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη), Χεζόνια 2, Γουάιτσαϊντ 7 (8 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Τρεντ 5 (2/8 σουτ, 1 τρίποντο)

πηγή: sport24.gr