Όλα όσα έγιναν στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa Conference League

08:21 | 17/09/2021

Οι πολλές εκτός έδρας νίκες και τα γκολ χαρακτήρισαν την πρεμιέρα των ομίλων του Europa Conference League.

Πέρα από τη νίκη του ΠΑΟΚ επί της Λίνκολν, αρκετά παιχνίδια περιελάβανε η πρώτη μέρα των ομίλων του Conference league.

Η «πεντάρα» της Ρόμα επί της ΤΣΣΚΑ Σόφιας, το διπλό της Παρτιζάν Βελιγραδίου στο «Γ.Σ.Π.» και το γκολ του Παυλίδη με την Αλκμάαρ στο 2-2 με Ράντερς, «χρωμάτισαν» τους (συνολικά πέντε) νυχτερινούς αγώνες της πρεμιέρας των ομίλων στο Conference League.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, που «πετά» από νίκη σε νίκη, βρέθηκε πίσω από το 10ο λεπτό στο «Ολίμπικο» αλλά στη συνέχεια δεν έδειξε οίκτο στους Βούλγαρους και ξεκίνησε με το «δεξί», πιάνοντας αμέσως κορυφή, επιβεβαιώνοντας από το πρώτο παιχνίδι πως είναι το φαβορί για την κατάκτηση του πρώτου τροπαίου στην ιστορία της νεοσύστατης διοργάνωσης. Η Παρτιζάν με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (42΄ Μένινγκ, 68΄ Γκόμες) πέρασε νικηφόρα από το «Γ.Σ.Π.» και πήρε απ' την πρώτη κιόλας «στροφή» του 2ου ομίλου ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση, ενώ σημαντική νίκη σημείωσε και η Γιάμπλονετς επί της Κλουζ με 1-0 (4ος όμιλος).

Στο ντέρμπι του 7ου ομίλου η Ρεν αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Τότεναμ, ενώ η Φίτεσε πέρασε εύκολα από τη Σλοβενία με 2-0 επί της Μούρα.

Η Σλάβα Πράγας νίκησε με 3-1 την Ουνιόν Βερολίνου με 3-1 με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς οι Γερμανοί έπαιζαν με 10 από το 40' λόγω της αποβολής του Γιάεκελ.Με εκτός έδρας νίκες ξεκίνησαν και οι Γάνδη (1-0 στην Εσθονία τη Φλόρα), ΛΑΣΚ (2-0 στη Φινλανδία την Ελσίνσκι), ενώ η Καραμπάχ έμεινε στο 0-0 με τη Βασιλεία στον 8ο όμιλο.

1ος όμιλος

• Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Αλασκέρτ (Αρμενία) 4-1 (13' Πέριτσα, 32' Κανοχόφσκι, 45'+3' πέν. Μπίτον, 72' Χόζεζ - 17' Εμπαλό)
  • Ελσίνκι (Φινλανδία)-ΛΑΣΚ Λίντσερ (Αυστρία) 0-2 (17' Μάρεσιτς, 89' Μονσέιν)

2ος όμιλος

• Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)-Γάνδη (Βέλγιο) 0-1 (54' Λέμαϊτς)
  • Ανόρθωση (Κύπρος)-Παρτιζάν Βελιγραδίου (Σερβία) 0-2

3ος όμιλος

• Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)-Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία) 3-1 (48΄ Σάλτνες, 49΄ Σολμπάκεν, 60΄ Πελεγκρίνο - 90΄+1 Γκρόμοφ)
  • Ρόμα (Ιταλία)-ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) 5-1 (25΄, 62΄ Πελεγκρίνι, 38΄ Ελ Σαραουί, 82΄ Μαντσίνι, 84΄ Εϊμπραχαμ - 10΄ Κάρεϊ)

4ος όμιλος

• Ράντερς (Δανία)-Αλκμααρ (Ολλανδία) 2-2 (27΄ Πίσινγκερ, 68΄ Γκρέιβς - 24΄ Κλάσιε, 34΄ Παυλίδης)
  • Γιάμπλονετς (Τσεχία)-Κλουζ (Ρουμανία) 1-0 (51΄ πεν. Πιλάρ)

5ος όμιλος

• Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-Ουνιόν Βερολίνου (Γερμανία) 3-1 (19' Μπα, 84' Κούτστα, 88' Σραντζ - 70' Μπέρενς)
  • Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)-Φέγενορντ (Ολλανδία) 0-0

6ος όμιλος

• Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)-ΠΑΟΚ (Ελλάδα) 0-2 (45'+2' Άκπομ, 56' Μιτρίτσα)
  • Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)-Κοπεγχάγη (Δανία) 1-3 (21' Έντι - 18', 68' πέν. Βιντ, 42' Στάγκε)

7ος όμιλος

• Μούρα (Σλοβενία)-Φίτεσε (Ολλανδία) 0-2 (30' Τρόνσταντ, 69' Νταρφάλου)
  • Ρεν (Γαλλία)-Τότεναμ (Αγγλία) 2-2 (21' Ταΐτ, 72' Λαμπόρντε - 11' Λούκας Μόουρα, 76' Χόιμπιεργκ)