Ολοκληρώθηκε το Run Greece Ηράκλειο

14:12 | 29/04/2018

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Run Greece που πραγματοποιήθηκε στην πόλη μας σήμερα το πρωί με 4.000 αθλητές περίπου από κάθε γωνιά της Κρήτης να λαμβάνουν μέρος.

Λίγο πριν τις 12:30 το μεσημέρι της Κυριακής τερμάτισαν οι αθλητές του αγώνα των 5 χλμ.

Στους άνδρες πρώτος στον αγώνα των 5 χλμ. τερμάτισε ο αθλητής Γιώργος Ριζωνάκης με χρόνο 17:08. Δεύτερος κατάφερε να τερματίσει ο Σταύρος Ζαγκάνας με χρόνο 17:13, ενώ μόνο δύο δευτερόλεπτα αργότερα με ελάχιστη διαφορά έκοψε το νήμα ο Γιώργος Μαστοράκης.

Πρώτη στην κατηγορία γυναικών του αγώνα των 5 χιλιομέτρων αναδείχθηκε η αθλήτρια Ελευθερία Πετρουλάκη με χρόνο 18:08. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Ζωή Επιτροπάκη με χρόνο 19:56, ενώ τρίτη τερμάτισε η Γεωργία Μαριδάκη με χρόνο 20:31.

Νωρίτερα το πρωί ολοκληρώθηκε και ο αγώνας των 10 χιλιομέτρων στις κατηγορίες ανδρών και γυναικών.

Ο Τσολάκης Θοδωρής στέφθηκε ο μεγάλος νικητής του Run Greece 2018 στο Ηράκλειο. Ο αθλητής κατάφερε να τερματίσει πρώτος στον αγώνα των 10 χλμ. ανδρών με χρόνο 34.03. Τη δεύτερη θέση πήρε ο αθλητής του ΟΦΗ Αρφαουί με χρόνο 34.14, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Χανιώτης Αντώνης Κωστάκης με χρόνο 36.02.

Στην κατηγορία γυναικών των 10 χιλιομέτρων πρώτη κατάφερε να κόψει το νήμα η Μαρίνα Αχλάτη με χρόνο 43:24. Δεύτερη βγήκε η Αιμιλία Πρωτογεράκη με χρόνο 44:51, ενώ τρίτη τερμάτισε η Ειρήνη Πευκιανάκη με χρόνο 45:49.