Ορθια η Ρεάλ μετά από απίθανο ματς!

00:05 | 10/04/2024

Χορταστικό 3-3 στη Μαδρίτη ανάμεσα στη Ρεάλ και τη Μάντσεστερ Σίτι κι ανοιχτοί λογαριασμοί στη ρεβάνς!

Η κάτοχος του τροπαίου, Μάντσεστερ Σίτι και η Ρεάλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 με ανατροπή στην... ανατροπή στη Μαδρίτη. Με τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου το σκορ ήταν 2-1 για τη «βασίλισσα» παρότι η Σίτι είχε προηγηθεί. Ήταν μόλις ο δεύτερος νοκ-άουτ αγώνας στα χρονικά του θεσμού με τρία γκολ στα πρώτα 15 λεπτά. Στο β΄ ημίχρονο οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέκτησαν το προβάδισμα με δύο «απανωτά» καταπληκτικά γκολ των Φόντεν, Γκβάρντιολ, αλλά «απάντησε» στο 79΄ ο Βαλβέρδε για το τελικό 3-3. Έτσι, η Ρεάλ απέφυγε την ήττα σε ματς με ιστορική σημασία για τον Κάρλο Αντσελότι, που έγινε ο πρώτος προπονητές με 200 αγώνες στη διοργάνωση. Η Σίτι παραμένει αήττητη εδώ και 14 μήνες στη διοργάνωση και έχει πλέον τον πρώτο λόγο ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης.