Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωφών: Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες η εθνική γυναικών στον ημιτελικό

19:36 | 21/06/2023

Παρά την υπερπροσπάθεια και δη στην 4η περίοδο απέναντι στην Ουκρανία στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κωφών, η εθνική γυναικών γνώρισε την ήττα με 55-54 και την Παρασκευή (23/6, 17:00) θ’ αντιμετωπίσει την Ιταλία, στον «μικρό» τελικό, στο Ηράκλειο, με στόχο την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό, οι ΗΠΑ έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στις Ιταλίδες, επικρατώντας με 85-43. ΗΠΑ και Ουκρανία θα διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο στην καταληκτική αναμέτρηση της διοργάνωσης την Παρασκευή (23/6, 19:30).

Οι παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη, αν και βρέθηκαν στο -12, 8 λεπτά πριν τη λήξη, τα έδωσαν όλα για την ανατροπή, έκαναν επιμέρους σκορ 22-12 στην 4η περίοδο, για να απωλέσουν την πρόκριση στον τελικό, στις λεπτομέρειες και σε διαδοχικά λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα λόγω της μεγάλης πίεσης. Συγκεκριμένα, η Τσέρνις σταμάτησε με φάουλ την Πατέρα στα 1:32΄΄, με την Ελληνίδα να ευστοχεί μόνο στη δεύτερη βολή (54-55). Η Σιβάκοβα έκανε βήματα, η Πατέρα υπέπεσε σε λάθος (κακή πάσα), όπως και η Αφανάσιεβα αμέσως μετά, η Κοτσιάφτη έκλεψε, αλλά η Πατέρα πάτησε γραμμή... στα 21΄΄ και πλέον δεν υπήρχε άλλος χρόνος.

Η εθνική πλήρωσε... τα 1/16 τρίποντα και τα... διπλάσια ριμπάουντ της Ουκρανίας (47 έναντι 22 της Ελλάδας), έστω κι αν είχε καλύτερα ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα (18/40 έναντι 9/28 της Ουκρανίας και βολές (15/19 έναντι 10/14 της Ουκρανίας).

Οι Στεφανία Πατέρα και Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη πέτυχαν από 19 πόντους, με την πρώτη να έχει και 7 ασίστ και τη δεύτερη 8 ριμπάουντ, ενώ 12 πόντους πρόσθεσε η Χρυσάνθη Χαϊνά.

MVP του ημιτελικού ήταν αδιαμφισβήτητα η Ελάνα Χορόσικ, καθώς σημείωσε double double με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ. Η Ξένια Αφανάσιεβα σημείωσε 13 πόντους με 4/8 τρίποντα.

Η εθνική προηγήθηκε με 8-6, την ώρα που για την Ουκρανία και τους 6 πόντους είχε πετύχει η Ολένα Χορόσικ. Τα δύο τρίποντα από τις Αφανάσιεβα και Χορόσικ, όμως επέτρεψαν στην αντίπαλο της Ελλάδας να προηγηθεί με 10-12. Η Αγαγιώτου υπέπεσε σε φάουλ στη Χορόσικ και αυτή με 2/2 βολές και 11 δικούς της πόντους, διαμόρφωσε το σκορ της 1ης περιόδου (10-14).

Με επιμέρους σκορ 8-3 μπήκε στη 2η περίοδο η εθνική και προσπέρασε με 18-17, χάρη σε λύσεις από τις Πατέρα, Αγαγιώτου και Χαϊνά. Όμως, η Ολένα Χορόσικ εξελισσόταν σε... πονοκέφαλο για τις παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη, αφού με 10 ακόμη πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασε τους 21 προσωπικούς μέχρι το ημίχρονο! Εκείνη αλλά και η Αφανάσιεβα παρέμεινα εύστοχες έξω από τη γραμμή του τριπόντου για ν’ απαντήσει με επιμέρους σκορ 2-9 η Ουκρανία και να πάει στο +6 (20-26) στ’ αποδυτήρια στην ανάπαυλα.

Στην 3η περίοδο, η εθνική κυνηγούσε διαρκώς στο σκορ, κυρίως λόγω της υπεροχής της Ουκρανίας στα ριμπάουντ, αλλά και της αστοχίας των Ελληνίδων έξω από τα 6.75. Αν και στα πρώτα λεπτά, η Κοτσιάφτη με τέσσερις σερί πόντους μείωσε στο καλάι (24-26), και η Πατέρα έκανε το 26-28 ακολούθησε επιμέρους σκορ 6-15 της Ουκρανίας με τρίποντα από τις Χορόσικ, Σολοντόβνικ και Αφανάσιεβα (32-43 σκορ 3ης περιόδου).

Αν και η εθνική βρέθηκε στο -12 (36-48) 8 λεπτά πριν τη λήξη, τα κορίτσια της Δρακάκη τα έδωσαν όλα στον εναπομείναντα χρόνο της 4ης και τελευταίας περιδόου για την ανατροπή. Με το πρώτο εύστοχο τρίποντο της εθνικής σε 35 λεπτά, η Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους (43-48). Το 43-50 από τον Ολένα Ογκοροντνίκοβα δεν πτόησε τις Ελληνίδες διεθνείς. Η εξαιρετική και σήμερα Στεφανία Πατέρα, μαζί με την Πετρούλα Τόγκα έφεραν την Ελλάδα στον πόντο (49-50), 3:06΄΄ πριν τη λήξη και έκτοτε το ματς πήγαινε πόντο. Το φινάλε ήταν... χιτσκοκικό, αφού η εθνική δέχτηκε τρίποντο (49-53) από την Κατερίνα Τσέρνις, απάντησε με τρεις εύστοχες βολές της Χαϊνά για την ισοφάριση (53-53), αλλά η Ελένα Ογκοροντίκοβα κέρδισε το φάουλ κάνοντας το 53-55, 1:53΄΄ πριν το φινάλε. Η Τσέρνις σταμάτησε με φάουλ την Πατέρα στα 1:32΄΄, με την Ελληνίδα να ευστοχεί μόνο στη δεύτερη βολή (54-55). Η πίεση οδήγησε σε λάθη τις δύο ομάδες, με την Σιβάκοβα να κάνει βήματα, την Πατέρα να κάνει λάθος (κακή πάσα), όπως και η Αφανάσιεβα αμέσως μετά, την Κοτσιάφτη να κλέβει, αλλά η Πατέρα πάτησε γραμμή... στα 21΄΄.

Το φιλμ του αγώνα

ΕΛΛΑΔΑ-ΟΥΚΡΑΝΙΑ 54-55

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 20-26, 32-43, 54-55

Ελλάδα (Φρόσω Δρακάκη): (Ελεύθερες βολές 15/19 , 2ποντα 18/40, 3ποντα 1/16, Ριμπάουντ 5-17, Ασίστ 18, Κλεψίματα 6, Λάθη 8, Μπλοκ 0, Φάουλ 14): Αλεξάνδρα Κοτσιάφτη 19 (1/1), Στεφανία Πατέρα 19 (0/5), Χρυσάνθη Χαϊνά 12 (0/4), Πετρούλα Τόγκα 2, Λαμπρινή Αγαγιώτου 2 (0/4), Ευαγγελία Σαρακατσάνη.

Ουκρανία (Ολεκσάντρ Τσερεντνιτσένκο): (Ελεύθερες βολές 10/14, 2ποντα 9/28, 3ποντα 9/31, Ριμπάουντ 47, Ασίστ 17, Κλεψίματα 6, Λάθη 21, Μπλοκ 2, Φάουλ 10): Ελένα Χορόσικ 25 (3/8), Ξένια Αφανασίεβα 13 (4/8), Πολίνα Σολοντόβνικ 7 (1/5), Τετιάνα Κουλίνοκ, Άννα Σιβάκοβα, Κατερίνα Τσέρνις 6 (1/5), Ολένα Ογκοροντίκοβα 4 (0/2)