Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: Ο ΠΑΟ νίκησε... στα πέναλτι την ΑΕΚ

23:31 | 11/09/2022

Με δύο εύστοχα πέναλτι ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1 στο γήπεδο της Λεωφόρου για την 4η αγωνιστική της Super League.

Το ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο ήταν χορταστικό, με τρία γκολ, δυνατά μαρκαρίσματα, νεύρα και δύο πέναλτι. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που προηγήθηκε με ωραίο γκολ του Πινέδα στο 35ο λεπτό, αλλά ο Παναθηναϊκός λίγο πριν από την ανάπαυλα έφερε τούμπα το ματς με δύο πέναλτι. Στο 42' ο Αϊτόρ ευστόχησε για το 1-1 και στις καθυστερήσεις ο Σπόραρ με πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό.

Στο δεύτερο μέρος το ντέρμπι είχε ένταση και ρυθμό και χαμένες ευκαιρίες με τον Παναθηναϊκό να έχει δοκάρι με τον Αϊτόρ.

To ντέρμπι απέκτησε άγρια ομορφιά, η ΑΕΚ έχασε ευκαιρία για το 2-2, ο Παναθηναϊκός είχε δεύτερο δοκάρι στο 83' με τον Παλάσιος και όλα ήταν ανοιχτά μέχρι το φινάλε. Τελικά ο Παναθηναϊκός κράτησε έως τέλους το 2-1 και έφτασε στις 4 νίκες σε 4 αγωνιστικές παραμένοντας μόνος πρώτος στη βαθμολογία της Super League.