ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 1-1: Ο Κετζιόρα κράτησε στην κορυφή τον ΠΑΟΚ

22:08 | 11/02/2024

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Ελίασον στο 49ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κετζιόρα στο 89ο λεπτό και παρέμειναν στην κορυφή.

Η ΑΕΚ κρατούσε στα χέρια της το τρίποντο χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Ελίασον στο 49', όμως ο Τόμας Κετζιόρα πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης για τον ΠΑΟΚ στο φινάλε και το ντέρμπι της Τούμπας δεν είχε νικητή (1-1).

Το πρώτο μέρος είχε λίγες καλές φάσεις. Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο μεγαλύτερο κομμάτι του, όμως ο ΠΑΟΚ είχε την καλύτερη στιγμή με τον Μεϊτέ στις καθυστερήσεις που απέφυγε ωραία τον Γιόνσον, αλλά ο Στάνκοβιτς τον σταμάτησε με ωραίο σουτ.

Η ΑΕΚ βρήκε το γκολ στην πρώτη της τελική στο δεύτερο μέρος με τον Σουηδό μετά από υπέροχο γύρισμα του Γκαρσία και βαθιά μπαλιά του Πινέδα. Ο ΠΑΟΚ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσε για την ισοφάριση. Η καλύτερη στιγμή του ήταν στο 81' με το σουτ του Ντεσπόντοφ, το οποίο σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Στάνκοβιτς. Στο 89' βρήκε το γκολ με τον Κετζιόρα μετά την εκτέλεση φάουλ του Τάισον.