Παρίσι 2024 - Γκολομέεβ: Πέμπτoς στον τελικό των 50μ. ελεύθερο

21:46 | 02/08/2024

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ τερμάτισε στην 5η θέση με χρόνο 21'59", στον τελικό των 50μ. ελεύθερο.

Η κούραση ήταν υψηλών απαιτήσεων και υψηλού ανταγωνισμού κι αυτό φάνηκε από το γεγονός πως ο Έλληνας πρωταθλητής έμεινε εκτός μεταλλίων για τρία εκατοστά του δευτερολέπτου.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αυστραλός Κάμερον ΜακΙβόι με 21.25, δεύτερος ήταν ο Βρετανός Μπεν Πράουντ με 21.30 και τρίτος ο Γάλλος Φλοράν Μανοντού με 21.56, ενώ ο Αμερικανός κάτοχος του τίτλου, Κάλεμπ Ντρέσελ, περιορίστηκε στην έκτη θέση.

Το μετάλλιο μπορεί να μην ήρθε για τον Έλληνα πρωταθλητή ωστόσο η παρουσία του σε όλη την διάρκεια του αγωνίσματος ήταν εξαιρετική.

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ τερμάτισε στην πέμπτη θέση στα 50 μέτρα ελεύθερο όπως και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο!