Πέντε λεπτά ήταν αρκετά...

16:56 | 28/10/2018

Ο Εργοτέλης με γκολ των Τσέλιου και Έφορντ μέσα σε πέντε λεπτά, επικράτησε στην πρεμιέρα με 2-0 στο Παγκρήτιο του Απόλλων Πόντου

Με το δεξί η πρεμιέρα του ''νέου'' Εργοτέλη στη Football league. Η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου παρ ότι ήταν φλύαρη για περίπου 70 λεπτά, τα όμορφα γκολ του Τσέλιου (73') και Έφορντ (78') έδωσαν τη λύση για τον Εργοτέλη.

Στο α' μέρος ο Εργοτέλης ήταν ανώτερος του Απόλλων Πόντου, είχε την κατοχή χωρίς τις σπουδαίες φάσεις. Το σουτ του Καπνίδη στο 17' ήταν η σημαντικότερη ευκαιρία με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν απειλούν στο τέλος του 45λεπτου από στημένες φάσεις. Τόσο στο κέντρο όσο και στην επίθεση, με τους Μπουρσέλη, Τσέλιο και Έφορντ να κάνουν το δικό τους παιχνίδι ταλαιπωρώντας τους αντιπάλους, οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν αρκετές ευκαιρίες με τις οποίες μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Παπαβασιλείου μπήκε ορεξάτη στον αγωνιστικό χώρο συνεχίζοντας να είναι επιθετική.Στην επανάληψη, ο Εργοτέλης ήταν αυτός που απείλησε μέσω στημένων φάσεων. Ο... μετρ του είδους Κοζορώνης έπειτα από κόρνερ στο 57', η μπάλα έφτασε στον  Έφορντ, εκείνος με ωραίο τρόπο βρήκε τον Μπρους όμως ο τελευταίος έστειλε την μπάλα  λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.

Η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου έψαχνε το γκολ ενώ στο 60' ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων με τον Κυβελίδη να στέλνει την μπάλα εκτός, από πλεονεκτική θέση. Έτσι, φτάσαμε στο ουσιαστικό πεντάλεπτο που ο Εργοτέλης ''καθάρισε'' το ματς.Αρχικά στο 73' ο Τσέλιος πλάσαρε εκπληκτικά έπειτα από ασίστ του Μπουτσάκη, ενώ στο 78'ο Έφορντ με όμορφο σουτ στην γωνία του Θεοδωρόπουλου, να διπλασιάζει τα τέρματα για τον Εργοτέλη. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να έχουν... αποδεχτεί την ήττα, και τους γηπεδούχους να περιμένουν να πανηγυρίσουν το πρώτο ''τρίποντο'' της χρονιάς

Εργοτέλης (Ν. Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Μαζουλουξής, Yakubu, Κοζορώνης (69' Μπουτσάκης), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Bruce, Τσέλιος, Ιατρούδης (74' Ροβίθης), Efford, Καπνίδης (90' Kwateng)

Απόλλων Πόντου (Δ. Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Sountoura, Γεωργιάδης, Spoljarits, Δημητριάδης, Πουρτουλίδης, Τσουμάνης, Κυβελίδης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σαμαράς