Πέρασε άνετα από την Πολίχνη ο Ολυμπιακός

21:15 | 10/02/2023

​ Οι “ερυθρόλευκοι” δε δυσκολεύτηκαν απέναντι στον Πήγασο και επικράτησαν με 3-0 σετ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volley League.

Οι Πειραιώτες, με την “καθαρή” νίκη, εξακολουθούν να βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας, μακριά από τους… διώκτες τους

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν από νωρίς προβάδισμα τριών πόντων (6-3). Ο Πήγασος όχι μόνο δεν πτοήθηκε, αλλά πέρασε και μπροστά στο σκορ (13-11). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι τους 19 πόντους (19-17), όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός αντέδρασε και κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο σετ (25-22).

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι μπήκε με την ίδια διάθεση και στο δεύτερο σετ και πήραν ξανά προβάδισμα τριών πόντων (7-4). Οι “ερυθρόλευκοι” εκμεταλλεύονταν τα λάθη των γηπεδούχων και έφτασαν ακόμη και στο +7 (15-8). Η ομάδα της Πολίχνης αντέδρασε και σε αυτό το σετ, μειώνοντας σε 19-17. Ο Ολυμπιακός με ένα γρήγορο σερί έφτασε στο 25-19 και έκανε το 2:0.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε… ντέρμπι, με τους Πειραιώτες να έχουν ισχνό προβάδισμα (7-6). Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 10-7, όμως ο Πήγασος αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε σε 13-13. Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα, όμως η ομάδα του Ηρακλή Θεοδώρου δεν τους επέτρεπε να ξεφύγουν (18-17). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει και το τρίτο σετ (25-20) και να φτάσει σε μία άνετη επικράτηση με 3-0 σετ.

Τα σετ: 22-25, 19-25, 20-25

πηγή: ertsports.gr