Πέρασε από την Μόσχα με Καλάθη ο Παναθηναϊκός

21:12 | 15/03/2019

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 77-78 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τρίποντο του Νικ Καλάθη στο φινάλε.

Οι «πράσινοι» πέτυχαν για τεράστια νίκη και μπήκαν για τα καλά στο… κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας. Το «τριφύλλι» έκαμψε την αντίσταση ενός πανίσχυρου αντιπάλου και βλέπει πια με μεγάλη αισιοδοξία τη συνέχεια του στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Πιτίνο ήταν πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα, αν και δεν επέτρεπε στον αντίπαλο να ξεφύγει, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 41-35. Στην 3η περίοδο, βέβαια, ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός και μείωσε στον πόντο στο 30’ (59-58).

Στις αρχές του τελευταίου δεκάλεπτου, μάλιστα, πέρασε και μπροστά (64-65 στο 34’), όμως οι Ρώσοι στη συνέχεια ξέφυγαν με 7 πόντους (74-67 στο 38’). Οι νικητές, πάντως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη στον αγώνα. «Έτρεξαν», αρχικά ένα σερί 0-7 και ισοφάρισαν 74-74 στο 39’.

Με 9 δευτερόλεπτα ν’ απομένουν οι ηττημένοι ήταν στο +2 (77-75), όμως το μεγάλο τρίποντο του Καλάθη με ταμπλό διαμόρφωσε το τελικό σκορ και ο Παναθηναϊκός νίκησε στη Μόσχα, έπειτα από 9 χρόνια και πάλι.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35 (ημίχ.), 59-58, 77-78.