Πέρασε σαν «σίφουνας» από την Πάτρα η Κ19 του Εργοτέλη

08:25 | 01/03/2020

Επικράτησε με 3-0 της Παναχαϊκής

Το σκορ άνοιξε με το «καλημέρα» όταν ο Πατρινός στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Εργοτέλη κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Αζίζι γράφοντας το 0-1. Ο Εργοτέλης δημιουργούσε ευκαιρίες και στο 26’ μετά από κάθετη πάσα του Αλεξάκη, ο Κόλα βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα της Παναχαϊκής, ο οποίος απομάκρυνε. Δυο λεπτά αργότερα, σε πάσα του Αζιζι, ο Κόλα σημάδεψε εκτός εστίας.

Στο 31' σουτ του Αλεξάκη και στο 34’ σουτ του Πατρινού αντίστοιχα απέκρουσε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη του παιχνιδιού και το 52’η ομάδα του Κορνάρου διπλασίασε τα τέρματα της όταν ο Αλεξάκης εκτέλεσε κόρνερ και ο Λουσι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό 0-3 σημείωσε ο Αζίζι στο 68’ μετά από κάθετη πάσα του Αλεξάκη.

Παναχαϊκή: Τορνιβούλας, Τάρναρης, Θεοφάνης, Μικές, Βασιλόπουλος (40 λ.τ. Καραπιπέρης), Γασπαρινάτος, Θωμάς, Τάχος, Νέος, Παπαδόπουλος, Θεοφανόπουλος,

Εργοτέλης: Βλαχάκης, Λούσι (83’ Μπλουσάι), Κόλα, Πλαίτάκης, Θεοδωράκης (80’ Βενεράκης), Δασκαλάκης (83’ Αρχοντάκης), Μπερνίκου (72’ Χαϊνίνι), Κουτάντος, Αζίζι, Αλεξάκης (72’ Πάγια), Πατρινός.