Περίπατος στην Κέρκυρα για Εργοτέλη

17:10 | 31/01/2020

Η κρητική ομάδα επικράτησε εύκολα με 4-0 της Κέρκυρας, με χατ-τρικ του Έφορντ, συνεχίζοντας με νίκη τις υποχρεώσεις του στην Superleague 2

Σοβαρός, πειθαρχημένος και χωρίς πρόθεση να ρισκάρει, ο Εργοτέλης κέρδισε την Κέρκυρα με ..... στο νησί των Φαιάκων, σε ένα ματς που κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Παρά το χαμένο πέναλτι του Ροβίθη στο 23', οι ''κιτρινόμαυροι'' άνοιξαν το σκορ με ωραίο - διαγώνιο σουτ του Έφορντ στο 28', μετουσιώνοντας την υπεροχή τους και στο σκορ. Μάλιστα, επτά λεπτά αργότερα, έπειτα από τις συνεχόμενες αποκρούσεις του Παγκράτη, ο Μπαράτα από κοντά πήρε το... ριμπάουντ διαμορφώνοντας το 0-2, διώχνοντας παράλληλα το όποιο άγχος είχε η ομάδα του Ηρακλείου

Στο δεύτερο μέρος ο Εργοτέλης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ήταν το ίδιο επιθετικός. Με το ξεκίνημα του δευτέρου σαρανταπενταλέπτου ο Έφορντ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με σουτ από την περιοχή, ενώ λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 70' έφτασε στο χατ-τρικ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-4.

Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν και έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν κι άλλο το προβάδισμα, αλλά το 0-4 έγραψε την ιστορία της αναμέτρησης, με τον Εργοτέλη να επιστρέφει στις νίκες και να παίρνει τα πάνω του στην ψυχολογία.

* Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Dominik, Πεϊος, Κοιλιάρας (Bote 67'), Τσέλιος, Μπουτσάκης (Kacurri 60'), Μπουρσέλης, Efford (Ramez 75'), Ροβίθης, Barata

Κέρκυρα (Νίκος Θεοδωσιάδης): Παγκράτης, Βλάχος, Τσάνης, Παναγιωτίδης (Denicolo 46'), Γκίτσης, Pedro, Γεωργακόπουλος, Νικολούδης, Γκασίδης, Misku, Λεπενιώτης