Πήραν το προβάδισμα οι Σέλτικς - ανησυχία για Κάρι στους Γουόριορς

08:22 | 09/06/2022

Τρομεροί οι Σέλτικς στο Game 3 των NBA Finals 2022 στην Βοστώνη, έβγαλαν ενέργεια από την αρχή και νίκησαν με 116-100 τους Γουόριορς, παίρνοντας προβάδισμα με 2-1 στην σειρά των τελικών

Οι Σέλτικς έχουν ξανά το προβάδισμα στην σειρά των NBA Finals 2022 κόντρα στους Γουόριορς. Παίζοντας το δικό τους μπάσκετ, ένα μπάσκετ γεμάτο ενέργεια, τρέξιμο και αθλητικά προσόντα, οι "Κέλτες" επιβλήθηκαν με 116-100 των Γουόριορς στο Game 3 στην Βοστώνη και πήραν προβάδισμα με 2-1 στην σειρά.

Οι Σέλτικς πήραν το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο του αγώνα. Ανησύχησαν προσωρινά στην τρίτη περίοδο όταν ο Στεφ Κάρι έκανε τα... δικά του, αλλά συνήλθαν γρήγορα και έφτασαν σε μία πανάξια νίκη, κυριαρχώντας απόλυτα στο παρκέ, κάτι που φαίνεται και στην διαφορά στα ριμπάουντ (47-31 υπέρ τους), σε μία βραδιά που η Βοστώνη είχε 15 επιθετικά ριμπάουντ και οι Γουόριορς μόλις 25 αμυντικά.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζέισον Τέιτουμ να προσθέτει 26 πόντους και 9 ασίστ και τον Μάρκους Σμαρτ 24 πόντους.

Για τους Γουόριορς, ο Κάρι είχε 31 πόντους, ο Κλέι Τόμπσον 25 πόντους και ο Άντριου Γουίγκινς 18 πόντους. Στο Γκόλντεν Στέιτ πάντως έχουν και έναν λόγο να ανησυχούν για τον Κάρι, ο οποίος στην τέταρτη περίοδο φάνηκε να τραυματίζεται όταν έπεσε πάνω στο αριστερό πόδι του ο Αλ Χόρφορντ. Ο σταρ της ομάδας συνέχισε κανονικά να αγωνίζεται, ωστόσο ήταν ξεκάθαρο ότι πονούσε, με τους Γουόριορς να ελπίζουν ότι δεν έχει κάτι σοβαρό.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-21, 68-56, 93-89, 116-100

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 26 (9/23 σουτ, 3/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χόρφορντ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρ. Γουίλιαμς 8 (10 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Σμαρτ 24 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μπράουν 27 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μόργκαν, Φιτς, Χάουζερ, Νέσμιθ, Γουάιτ 7 (3/9 σουτ), Πρίτσαρντ 3 (1), Στάουσκας

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Γκριν 2, Γουίγκινς 18 (7/16 σουτ, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λούνι 6 (7 ριμπάουντ), Κάρι 31 (12/22 σουτ, 6/11 τρίποντα), Τόμπσον 25 (7/17 σουτ, 5/13 τρίποντα), Μπιέλιτσα, Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα, Πόρτερ 6 (2), Τοσκάνο, Λι, Πέιτον 2, Πουλ 10 (1/4 τρίποντα), Μούντι