Πλέι οφ: Η ισοβαθμία, τα ντέρμπι και το πρόγραμμα μέχρι το φινάλε

08:10 | 10/04/2023

Η βαθμολογία των πλέι οφ, τι ισχύει με τις ισοβαθμίες, τα αποτελέσματα των ντέρμπι και το πρόγραμμα μέχρι το φινάλε.

Το πρωτάθλημα συνεχίζει να είναι συναρπαστικό, με τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ να ξεφεύγουν πλέον στη βαθμολογία των πλέι οφ μετά τα αποτελέσματα της Κυριακής. Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι και παραμένει πρώτος, ισόβαθμος με την ΑΕΚ που πήρε το τρίποντο κόντρα στην ΑΕΚ. Την επόμενη αγωνιστική, μετά τη διακοπή του Πάσχα, ο Παναθηναϊκός πάει στην Τούμπα να παίξει με τον ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ στο γήπεδο Καραϊσκάκη να παίξει με τον Ολυμπιακό.

Αν τελείωνε τώρα το πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός θα το έπαιρνε στην ισοβαθμία και ο λόγος είναι η πρωτιά του στην κανονική περίοδο. Αυτή τη στιγμή υπάρχει απόλυτη ισορροπία με την ΑΕΚ, οι δύο ομάδες έχουν από μία νίκη και μία ισοπαλία, με τέρματα 2-2. Άρα στα πρώτα δύο κριτήρια έχουμε... ισοπαλία και πάμε στο τρίτο που αφορά τη θέση που τερμάτισε κάθε ομάδα στην κανονική περίοδο. Επειδή, λοιπόν, ο Παναθηναϊκός ήταν πρώτος γι' αυτό τώρα είναι πάνω από την ΑΕΚ στην ισοβαθμία.

Τα κριτήρια κατάταξης:

1. Το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε η καθεμιά σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του Πρωταθλήματος (κατά την Κανονική Περίοδο και τα Playoffs / Playouts αθροιστικά).

2. Τη διαφορά τερμάτων που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του Πρωταθλήματος (κατά την Κανονική Περίοδο και τα Playoffs / Playouts αθροιστικά).

3. Τη θέση που κατέλαβε η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων στην Κανονική Περίοδο του Πρωταθλήματος.