Πλήρωσε το κακό πρώτο μέρος και έχασε ο Παναθηναϊκός

22:03 | 30/12/2020

Το «τριφύλλι» ηττήθηκε 74-71 από τον Ερυθρό Αστέρα

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο στο Βελιγράδι και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να συνεχίσει νικηφόρα την πορεία του στη Euroleague και το ρεκόρ του πλέον είναι 5-11.

Το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να παίξει καθόλου καλή άμυνα μέχρι τα μισά της αναμέτρησης και οι γηπεδούχοι πήραν διψήφιες διαφορές και προηγήθηκαν ακόμη και με 15 πόντους.

Στην επανάληψη η ομάδα του Βόβορα έπαιξε εξαιρετική άμυνα και μ’ ένα απίστευτο Παπαπέτρου στο τέταρτο δεκάλεπτο ισοφάρισε 68-68 και ενώ απέμεναν 53’’.

Με 4 εύστοχες βολές, ωστόσο, οι Σέρβοι πέρασαν 72-68, με τον Παπαπέτρου να μειώνει με τρίποντο 72-71 στα 5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Ο Νταβιντόβατς, όμως, με 2 ακόμη βολές έγραψε το 74-71, μιας και ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει επίθεση στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 48-37, 57-46, 74-71