«Πράσινο» το ντέρμπι του ΟΑΚΑ

22:46 | 22/01/2024

Συγκλονιστικό φινάλε στο ντέρμπι των «αιωνίων».

Ο Παναθηναϊκός πήρε στις λεπτομέρειες το ντέρμπι «αιωνίων» της 15ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών/Basket League, «κλειδώνοντας» την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, αλλά και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Οι πρωτοπόροι «πράσινοι» επικράτησαν 85-80 του Ολυμπιακού στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, διευρύνοντας στο 15-0 το αήττητο ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους «ερυθρόλευκους» στη δεύτερη ήττα τους, μετά από αυτή στο ΣΕΦ στη μεταξύ τους αναμέτρηση του πρώτου γύρου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ΚΑΕ Παναθηναϊκός κατέθεσε ένσταση στο ημίχρονο του αγώνα, καθώς ένα καλάθι 2 πόντων του Άλεκ Πίτερς 8΄,22΄΄ πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου μέτρησε για 3 πόντους. Οι διαιτητές δεν μπήκαν στη διαδικασία να το ελέγξουν.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-42, 63-54, 85-80