Πρεμιέρα με... 30αρα

15:44 | 14/10/2018

Ο ΟΦΗ παρότι δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, επικράτησε με 83-53 της Καλλιθέας Ρόδου στην πρεμιέρα της Γ' Εθνικής στο κλειστό «Δύο Αοράκια».

«Μουδιασμένο» ξεκίνημα για τους παίκτες του Βασίλη Ράλλη στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να κοντράρουν τους «ασπρόμαυρους».

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 22-24, παρόλα αυτά όμως, στο δεύτερο μέρος κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή όπου κράτησε έως το τέλος του παιχνιδιού. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 2 πόντους διαφορά (38-36) υπέρ του ΟΦΗ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες του Ράλλη πήραν τα πάνω τους, με τον Τσερκιτζόγλου (21 πόντους) να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση σε αυτό το ημίχρονο. Κάπου εκεί, το σκορ «άνοιξε» με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 19 πόντους διαφορά (66-45). Το τελευταίο μέρος, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι γηπεδούχοι έκανα εξαιρετικό δεκάλεπτο έχοντας εύστοχα τρίποντα με τους Τσερκιτζόγλου και Πετράκη. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 83-53 με τους «ασπρόμαυρους» να ξεκινούν με το «δεξί» τη νέα αγωνιστική σεζόν στην Γ' Εθνική.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 38-36(ημ.), 66-45, 83-53

Διαιτητές: Ζιώγας, Μελισσάρης

ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας 2, Μαλλιαράκης, Αντωνόπουλος 5(1), Τσερκιτζόγλου 21(3), Τσιλόγλου, Καρλάφτης 12(4), Αγαπιάδης 10(1), Πρωτογεράκης, Μπουμπάρης 3, Πετράκης 8(2), Καραλής 9(2), Πάλλης 13.

Καλλιθέα Ρόδου(Θεοδοσίου): Χατζηγεωργίου 2, Ματσαμάς 2, Τσακίρης 3, Παναγιωταράκος 3(1), Γυφτάκης 5(1), Μπιλλιάς 5, Παρδακάς 5(1), Λιβησιανός 3(1), Μήτσης, Σκορδάλης 15(5), Εκινέ 4, Κανύχης 6.