Πρόκριση στους 8 για τους Νέους Άνδρες

22:18 | 28/08/2018

Τεράστια νίκη με 8-6 επί του Μαυροβουνίου πήρε η Εθνική πόλο Νέων Ανδρών παίρνοντας την πρώτη θέση του δευτέρου ομίλου και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Μινσκ.

Η Εθνική μας είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τους Μαυροβούνιους να προσπαθούν διαρκώς να μειώσουν. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε με 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και 4-2 στη δεύτερη περίοδο βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου αλλά η Εθνική μας προηγήθηκε εκ νέου 5-4 στο φινάλε της περιόδου. Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, η Ελλάδα έδειξε χαρακτήρα, διατήρησε το προβάδισμά της και πήρε τη σπουδαία νίκη, η οποία την οδηγεί σε διασταύρωση με τον νικητή του ζευγαριού Ιταλία-Τουρκία.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ - ΕΛΛΑΔΑ 6-8

Οκτάλεπτα: 1-3, 1-1, 2-1, 2-3

Ελλάδα (Τεό Λοράντος): Δαλμάρας, Καλογερόπουλος 1, Αλαφραγκής 2, Γκιουβέτσης 2, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου 2, Κάκαρης, Ρομπόπουλος, Χαλυβόπουλος Ι., Χαλυβόπουλος Α., Αγιωργούσης, Δήμου, Σπηλιόπουλος