Πρωταθλητής Ελλάδας ο Καπόγιαννης

19:45 | 23/06/2019

O Χάρης Καπόγιαννης ήταν ο μεγάλος νικητής στον σημερινό τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος 2019 ενάντια στον Αλέξανδρο Σκορίλα και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος για 2η φορά στην καριέρα του.

Ο Καπόγιαννης, ο οποίος αγωνίστηκε για 4η διαδοχική χρονιά στον τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος και 5η συνολικά, πανηγύρισε την κατάκτηση του 2ου τίτλου του, κερδίζοντας τον Σκορίλα με 6-3, 6-0.

Θυμίζουμε πως ο 29χρονος Έλληνας τενίστας, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο χθες, αλλά κέρδισε σ' έναν πολύ ωραίο ημιτελικό τον Λευτέρη Θεοδώρου, με 3-6, 6-4, 6-2.

Με σετ πίσω είχε βρεθεί και στα προημιτελικά, όπου είχε κερδίσει τον Τάσο Παυλή με 4-6, 6-3, 6-3. Στα δυο υπόλοιπα παιχνίδια του δεν είχε χάσει σετ, κερδίζοντας τον Σπύρο Ζέρβα στον 1ο γύρο με 6-0, 6-1 και τον Κωνσταντίνο Ράπτη στον 2ο γύρο με 6-3, 6-1.

Για 2η φορά είναι ο πρωταθλητής Ελλάδας, με πρώτη να είναι το 2016, όταν είχε κερδίσει στον τελικό τον Γιάννη Στεργίου.

Ο Σκορίλας, ο οποίος είναι 19 ετών, αγωνίστηκε για πρώτη φορά στον τελικό του Πανελληνίου, κερδίζοντας μεταξύ άλλων και τον περσινό πρωταθλητή, Πάρι Γεμουχίδη, σ' έναν πολύ κλειστό ημιτελικό χθες, με 5-7, 7-6 (3), 6-3.

Στο μεταξύ, η Άννα Αρκαδιανού κέρδισε την Ελένη Μτσεντλίτζε στον τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος 2019 και είναι η νέα πρωταθλήτρια Ελλάδας.

Η Άννα Αρκαδιανού πήρε τη ρεβάνς για την περσινή της ήττα στον τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, κερδίζοντας την περσινή πρωταθλήτρια, Ελένη Μτσεντλίτζε, με 6-3, 6-3.

Η 18χρονη Άννα, είχε μια εξαιρετική εβδομάδα στον Ο.Α. Αθηνών. Στην πρεμιέρα της απέκλεισε τη Νικολία Βασιλική Καμπά με 6-3, 6-0. Στον 2ο γύρο επιβλήθηκε της Χρυσούλας Ρεντούμη με 6-0, 6-0.

Ακολούθησε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για την Αρκαδιανού, που επικράτησε της Αθηνάς Πήττα με 6-7 (5), 7-6 (4), 6-2. Στα προημιτελικά κέρδισε τη Βαρβάρα Γρίβα με 6-2, 6-3, ενώ με το ίδιο σκορ απέκλεισε και την Ανδριάννα Χριστοπούλου στα ημιτελικά.

Αυτός είναι ο πρώτος τίτλος της σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στα μονά.

Στον μικρό τελικό, που έγινε σήμερα το μεσημέρι, η Ανδριάννα Χριστοπούλου κέρδισε την Ειρήνη Κοντάκη με 7-5, 6-3 και κατέλαβε την 3η θέση.

Πηγή: tennisnews.gr